Andělika lékařská

 

Česky:  

Andělika lékařská

Latinsky:  

Archangelica officinalis

Slovensky:  

Archangelica lekárska

Česky: Andělika lékařská Latinsky: Archangelica officinalis Slovensky: archangelica lekárska

Andělika lékařská: Rostlina už jen se samotným krásným názvem si zaslouží náležitou pozornost. Jedná se o dvouletou až víceletou mohutnou bylinu z čeledi miříkovitých. Už sám název Archangelica je odvozen z latinského archangelus, tj. archanděl. Lidově se rostlině říkalo svatodušní či andělský kořen. Rostlina dorůstající do výšky okolo dvou metrů roste v Evropě a v severní Asii. U nás ji lze spatřit zejména ve vyšších polohách, u lesních potoků či na pasekách. Kromě léčivého a kulinářského využití je rovněž krásnou dekorační rostlinou s jasně zelenými pilovitými listy a velkým okolíkem drobných květů.

Andělika lékařská má dutou lodyhu. Drobné květy mají zelenavě bílou, narůžovělou či nažloutlou pětičetnou korunu. Jsou oboupohlavní. Plodem je nažloutlá dvounažka ve tvaru elipsy. Rostlina kvete v letních měsících, červenec a srpen. Prvním rokem rostlina tvoří bohatou růžici přízemních listů. Ve druhém, třetím a čtvrtém roce kvete. Plody má jen jednou a poté odumírá.

Z rostliny se sbírají mladé listy a stonky. V měsících září a říjen druhého roku se sbírá kořen, který ihned je třeba omýt. Silnější kořeny se podélně rozkrojí a suší ve stínu. Plody se sbírají v srpnu a v září. Po usušení je třeba z nich vydrolit semena a následně vytřídit. Rostlina obsahuje více jak 40 účinných látek. Mezi ty hlavní patří silice, hořčiny, tanin, flavonoidy, organické kyseliny či furanokumariny.

Pěstování aneb jak na to

Andělice lékařské nejvíce vyhovuje částečně zastíněné místo a vlhká půda. Rostlině svědčí chladné podnebí. Je mrazuvzdorná. Jedná se o skromnou, nenáročnou rostlinu. Díky tomu je pěstování poměrně jednoduché. Jen potřebuje dostatek prostoru. Sazenice je možné koupit v zahradnictví či je lze předpěstovat ze semen, která záhy po dozrání ztrácejí klíčivost a vyžadují promrznutí a světlo, aby mohla vyklíčit. Vysévání se provádí bez zahrnování, a to na podzim či brzy na jaře, do hluboké, vlhké a humózní půdy.

Při výsadbě je nutné pamatovat, že dospělá rostlina bude vysoká a později zmohutní. Vzhledem k tomu, že má silný kořenový systém, daří se jí dobře i ve svažitých záhonech. Je ovšem vhodná pro zahrady laděné v přírodním i venkovském stylu. Zaujme i coby solitér. Je významnou medonosnou rostlinou. Přitahuje včely. V zahradě pro rostlinu je vhodné zvolit polostín, ale snese i o něco slunná místa. Výhodou je, že bez problému přežije zimu.

Léčebné a prospěšné účinky

  • Podpora funkce žaludku, žlučníku, slinivky břišní.
  • Podpora trávení.
  • Prokrvení vnitřních orgánů.
  • Pomoc při nevolnosti v autě.
  • Posilnění imunity, pomoc při horečce.
  • Pomoc při ucpaném nosu, zahlenění plic a průdušek.
  • Prevence proti nachlazení.
  • Pomoc při opožděné menstruaci.
  • Příznivý vliv má na nervovou soustavu, zklidňuje a navozuje pozitivní náladu.
  • Účinné kloktadlo při zánětu ústní dutiny.
  • Pomoc při nechutenství i žaludeční neuróze.
  • Zevně působí coby antirevmatikum.
  • Efektivní pomoc při oslabeném organismu a celkové únavě.
  • Zvyšuje odolnost vůči stresu.

Zpracování a využití rostliny nejen v kuchyni

Nejčastěji se využívají plody a kořen. Typická je jejich výrazně hořká chuť a kořenitá vůně. Zralá semena lze využívají v kuchyni. Jsou totiž výborným kořením pro dochucení omáček, salátů i polévek. Postačí ovšem jen malé množství, cca ½ čajové lžičky. Mladé stonky se kandují a mladé listy jsou vhodné do marinád. Listy lze přidat do salátů, nádivek, omáček i nálevů. Andělika se rovněž přidává do mléka či smetany. Z této směsi se vyrábí jak zmrzlina, tak i vaječné krémy. Stonky je možné zdobit pečivo, dorty, cukrové a další cukrářské výrobky.

Andělika lékařská nachází uplatnění i v kosmetice, neboť působí protizánětlivě, zklidňuje pokožku. Přidává se jak do sprchových koupelových přípravků, tak i do parfémů, gelů i pleťových krémů. Přiložení syrových listů na pokožku má stejný efekt jako tonikum. Olej z anděliky je vhodný na mazání kloubů. Odvar z kořene je efektivním kloktadlem nebo lze použít jako obklad. Tinktura z rostliny je vhodná k masáži namožených svalů.

Čaj, víno i mazání z anděliky

Čaj: ½ čajové lžičky nadrceného kořene anděliky lékařské dáme do hrnku a zalijeme vroucí vodou. Necháme cca 15 minut a poté přecedíme. Popíjíme 1 až 2x denně.

Víno: 5 lžic nasekaného kořene z rostliny zalijeme červeným vínem a necháme při teplotě cca 20 °C vyluhovat. Během louhování občas protřepeme. Za 2 dny víno scedíme a popíjíme 3x denně před jídlem.

Mazání a lektvar pro zdraví: 100 g listů anděliky lékařské nakrájíme nadrobno a vložíme do nádoby s 50 ml vody. Vaříme tak dlouho, až vznikne kašovitá hmota. Poté přidáme 200 ml olivového oleje či 500 ml vodky a necháme odstát. Za 10 dní tekutinu přecedíme. Při nachlazení lze roztokem mazat hrudník, případně použít k masážím při revmatických bolestech. Doporučeno je užívat 10 kapek 3x denně, které jsme předtím vmíchali do sklenice s teplou vodou. Pozor! Lektvar není vhodný užívat při žaludečních problémech.

Na co si dát pozor a pro koho není rostlina vhodná?

Anděliku lékařskou se nedoporučuje užívat dlouhodobě. Je nutné dodržovat terapeutické dávky. Rostlinu by neměly užívat těhotné a kojící ženy, stejně tak osoby trpící zánětem ledvin a vředovými chorobami trávicího ústrojí.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist