Anýz vonný

Česky:

Anýz vonný (bedrník anýz)

Latinsky:

Pimpinella anisum

Slovensky:

aníz voňavý

Česky: Anýz vonný (bedrník anýz) Latinsky: Pimpinella anisum Slovensky: aníz voňavý

Anýz vonný: Jak už sám název mnohé napoví. Z rostliny se používají semena coby koření mající výraznou, sladce kořeněnou chuť. Přestože se jedná o domácí bylinu, občas ji lze vidět i ve volné přírodě. Jednoletá rostlina dorůstající do výšky 30 až 60 cm pochází z Malé Asie a oblastí Středomoří. Odtud se poté rozšířila do dalších zemí, mezi které patří například USA, Indie, Turecko, Německo, Španělsko apod. V teplejších oblastech se dá pěstovat i u nás.

Anýz vonný je charakteristický třemi rozdílnými tvary listů. Spodní listy jsou jednoduché, srdčitě okrouhlé a zubaté. Prostřední jsou zpeřené a horní trojčetné peřenosečné. Květy uspořádané v okolíky mají bílou barvu. Anýz kvete v měsících červen až srpen. Rostlina má tenké kořeny. Semena anýzu obsahují ve větší míře silici anetol, tuky, bílkoviny a cukry.

Anýz vonný patří obdobně jako kopr či fenykl do čeledi miříkovitých. Setkat se můžete i s názvem bedrník nebo anýz bedrník. Celá rostlina výrazně voní.

Jak a kde pěstovat

Anýz vonný potřebuje slunné stanoviště, lehčí písčitohlinitou půdu s dostatkem vápníku. Rostlina, která je náročnější na teplo, nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem. Výsev se provádí v únoru až březnu do květináče za okno. Zde se rostlině daří i po zbytek roku. Klíčení může trvat až 25 dní. Rovněž je možné v březnu až dubnu vysévat do volné půdy. Ke klíčení potřebuje ovšem tmu, z toho důvodu se semínka zahrnou zeminou. Vždy je nezbytné vybrat slunné, chráněné stanoviště. K plnému a zdárnému dozrání anýz potřebuje dostatek světla a sucha. Když rostlina dosáhne výšky cca 20 cm, je dobré provést mulčování.

Rostlinu je dobré zalévat pravidelně, a to odstátou vodou. V průběhu pěstování je zapotřebí se postarat rovněž o to, aby byly záhony dobře okopané a bez plevele. Rostlina kvete od června do srpna. Sbírají se šedozelené okolíky, a to těsně před dozráním, vypadávají z nich semena. Sklizené okolíky se suší zavěšené při teplotě 35 °C. Skladujeme v suchu a temnu.

S čím vším pomůže anýz vonný

  • Pomoc při nadýmání.
  • Uvolňuje dýchací cesty, pomáhá při vykašlávání.
  • Tlumí svalové křeče v trávicím ústrojí.
  • Podporuje laktaci u kojících žen.
  • Zvyšuje tvorbu žluče, urychluje trávení.
  • Pozitivní účinek na trávicí ústrojí.
  • Pomoc při překyselení organismu.
  • Pomáhá při zápachu z úst, zlepšuje dech.
  • Usnadňuje usnutí, pomoc při nespavosti.
  • Podpora tvorby slin, tvorby žaludečních šťáv.
  • Má antibakteriální účinek.
  • Zmírňuje migrénu.
  • Povzbuzuje činnost střev, působí proti střevní kolice u dětí.
  • Posiluje organismus a imunitu.

Zpracování a mnohostranné využití

Asi nejznámější je pro řadu použití anýzu v kuchyni a vůbec využití v gastronomii. Používají se semena, a to celá či drcená. Nejvíce se využívá coby koření do pečiva, čínských pokrmů i coby zelenina. Čerstvé lístky se mohou přidat do salátů. Anýzem se dochucuje chleba, vánoční cukroví, omáčky, polévky apod. Stejně tak se anýz přidává do nálevů k nakládání okurek či červeného zelí. Rovněž je používán při výrobě aperitivů a likérů.

Anýzový čaj: 1 čajová lžička anýzu se přelije 150 ml horké vody a nechá se cca 15 minut louhovat. Poté se přecedí. Čaj má pozitivní vliv na lepší trávení. Po malých doušcích pomáhá při zácpě. Při žaludečním či střevním kataru jsou doporučené 2 polévkové lžíce několikrát denně.

Léčivý extrakt z kořene anýzu: jeden nadrobno pokrájený sušený kořen anýzu zalít pěti díly lihu či jiné vysokoprocentní hořké lihoviny. Nálev macerovat po dobu 2 až 3 týdnů. Pak přecedit a nalít do malé tmavé lahvičky. Extrakt je vhodný na povzbuzení žluči a žaludečních šťáv. Podává se 3x denně po 20 až 25 kapkách.

Anýz ve vánočních perníčcích: smíchá se med, cukr, máslo, žloutky, mléko, skořice, hřebíček, badyán a anýz. Po promíchání se přidá mouka, sníh z bílků a nechá se těsto odpočinout v lednici. Pak se vyválí na tloušťku cca 3-4 mm a vykrajují se z něj různé tvary, které se před pečením potřou rozšlehaným vejcem.

Anýz vonný v kosmetice

V kosmetice se používá coby přísada do parfémů. V aromaterapii se používá éterický olej z něj vyrobený pro jeho léčivé účinky. Rovněž anýz lze najít v přípravcích dentální hygieny, jako jsou především zubní pasy a ústní vody. Vyrobit si lze i domácí pleťovou masku.

Maska z anýzu na problematickou pleť: 1 lžička najemno nadrcených semen se smíchá se 2 lžícemi tučného tvaru, 1 lžící namletých a předem spařených ovesných vloček, a to zakápnout trochou olivového oleje. Vzniklá směs se natírá na obličej, případně dekolt. Nechá se cca 20 minut působit. Poté se smyje teplou vodou.

Co je třeba vědět

Vysoké dávky mohou narušit léčbu léky snižující krevní srážlivost a hormonální léčbu pohlavními hormony, včetně hormonální antikoncepce. Ovšem v dávkách používaných v potravinách jako koření nezpůsobuje zdravotní riziko. Na druhou stranu je třeba zmínit, že je vhodný pro kuřáky a ty, co chtějí s kouřením přestat, protože působí jako protilátka na nikotin a dehet. Čistí sliznici průdušek a podporuje regeneraci jejích buněk. Rovněž snižuje tabákový zápach z úst.

Plod anýzu je velmi oblíbený u hlodavců. Dají se na ně nalákat i myši. V období středověku byl anýz považován za lék proti moru a mrzutosti, byl rovněž používán jako afrodiziakum. Anýz je znám nejen jako bedrníček, ale také jako hanýsek. Přidává se rovněž do kadidel, vonných sáčků a voňavých dekorací.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist