jahody

Jak dosáhnout bohaté sklizně jahod

Jahody jsou pro nás nezbytné, protože je milují děti, dají se zamrazit a použít na koláče či jahodové knedlíky i v zimě, dají se z nich dělat marmelády… Prostě bez jahod si léto neumíme představit. Jak ale dosáhnout toho, aby sklizeň byla opravdu bohatá a jahod dostatek na všechny ty dobrůtky?

Jaký druh jahod vybrat

A teď nemluvíme jen o různých kultivarech jahod, ale hlavně o jahodách klasických, stáleplodících, převislých, či pnoucích. Ano, na výběr je opravdu mnoho možností. Záleží na tom, jakým jahodám dáváte přednost a jak moc se jim chcete během vegetačního období věnovat. „Klasické“ jahody plodí jednou za vegetační období, obvykle v červnu, ale také mají největší plody. Stáleplodící jahody plodí po celé vegetační období (od června do září), mají mnoho menších plodů. Převislé jahody můžete pěstovat i v květináčích na balkoně. A pnoucí jahody jsou zase krásnou dekorací, sbírat plody na nich si mohou samy děti a vy se k nim nemusíte tolik ohýbat. Jejich největší výhodou je, že plody neleží na zemi, a tak nehnijí a neplesniví. Ovšem to vše za cenu, že je musíte vyvazovat.

Kdy jahody vysadit

Jahody můžete vysazovat na jaře či na podzim. Pokud vysadíte jahody na jaře, dočkáte se již na podzim dalších sazenic. Pokud vysazujete na podzim, výhodou je zas bohatší zakořenění, než budou jahody plodit.

jahoda - Jak dosáhnout bohaté sklizně jahod

Jak jsou jahody náročné na pěstování

Tady bohužel musíme říci, že jsou náročné dost. Zejména vyžadují mnoho živin, zvláště dusík, draslík, fosfor a železo. Proto záhon před výsadbou jahod musíme přihnojit buď na podzim hnojem, nebo na jaře kompostem. A dále je třeba jahody pravidelně přihnojovat, aby nasadily na květy (např. Kristalon jahoda) a pak aby měly velké plody (např. Kristalon plod). Jahody potřebují také vydatnou zálivku a časté odplevelování (toho se lze zbavit použitím černé netkané textilie na záhon před výsadbou). Dále je potřeba při kvetení a v období plodů otrhávat nové výhony, aby jahodníky neztrácely sílu. Nové výhony jako sazenice ponecháme růst a zakořenit až po sklizni – na podzim. Jahodový záhon je třeba obměnit jednou za 3 roky, protože rostliny by byly již staré a málo by plodily. Nejlepší je vysadit nové jahodníky na jiný záhon. Jahodám se velmi daří v sousedství česneku, protože ten svým aroma odpuzuje případné škůdce.

Co jsou měsíční jahody?

Speciální odrůdou jahod jsou tzv. měsíční jahody, které připomínají lesní jahůdky. Mají malé plody, plodí však po celé vegetační období, jsou velmi sladké a jejich největší výhodou je, že se rozmnožují prakticky „samy“ – ze semínek z přezrálých plodů. Měsíční jahody jsou vítaným zdrojem vitamínů pro děti, které si je rády samy sbírají.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

3 Komentářů

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít