Agave filifera je často mylně zařazována mezi příbuzné kaktusů, a to právě díky svému vzhledu. Má ostnaté, špičaté listy, které připomínají trny kaktusů. Rostlina patří mezi sukulenty. Hojně se pěstuje i u nás, vydrží až do teploty -8 °C, ale na zimu je vhodné přenést ji dovnitř.
Odborný název
Odborný název Agave filifera je odvozen z latinského slova, kde filifera je výraz pro „nést vlákna“ a odkazuje na jemné chloupky, které rostou podél listů. Agave filifera patří do čeledi Agavaceae.
Geografický původ
Agave filifera se přirozeně vyskytuje na pouštích jižní Ameriky. Obecně se předpokládá, že rostlina vznikla v oblasti Mexika, konkrétně pak v oblastech San Luis Potosi a Hidalgo. Preferuje světlo a sucho a potřebuje velmi dobře odvodněnou půdu. Tato rostlina je velmi odolná vůči mrazu a dokáže odolat teplotám až -8 °C. Toleruje také lehký stín.
Popis a charakteristika
Některé druhy rostou na stopkách, ale nejrozšířenější je ten, který roste dole, jakoby přímo ze země. Takový druh tvoří růžici lesklých, šťavnatých listů. Ačkoli kvete zřídka (obzvláště v našich podmínkách), když se tak stane, produkuje zelené květy. S postupem času se tyto květy mohou zbarvovat do hněda.
Listy jsou široké, středně zelené s nápadnými bílými vlákny po okrajích. Mají bílé znaky uprostřed a ostré načervenalé koncové trny.
Pěstování
Agáve se rozmnožuje ve formě výhonků, které rostou ze základny rostliny. Ty můžete odebrat a vysadit tak, aby z nich byly nové rostliny. Některé odrůdy mohou poskytovat květy každý rok, jiné kvetou jen jednou za desetiletí, a to pouze mají-li ideální podmínky.
Pokud chceme tuto rostlinu pěstovat doma, musíte ji v létě pravidelně zalévat a v zimních měsících ji ponechat v suchu. V ideálním případě by měla agáve dostat plné sluneční záření po celý den, ale odpustí vám i občasný stín. Je to rostlina, která není příliš náročná na údržbu, ale je náchylná k hnilobě kořenů, což je obvykle způsobeno nesprávným zaléváním.
Použití
Z agáve se vyrábí spousta položek. Vlákna této rostliny se používají pro výrobu lana, sušené stonky se používají na výrobu hudebního nástroje zvaného didgeridoo. Některé druhy se suší za účelem získání cukru. Z jedné z těchto odrůd se vyrábí také slavný destilát, který známe jako tequilu.
Některé z druhů agáve mohou produkovat i několik kilogramů jedlých květů. Také listy mohou být konzumovány. Mýdlo vyrobené z agáve se nazývá aguamiel nebo medová voda.
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE