Bez černý

Česky:

Bez černý

Latinsky:  

Sambucus nigra

Slovensky:

Baza čierna

Česky: Bez černý Latinsky: Sambucus nigra Slovensky: Baza čierna

Bez černý je keř, někdy i stromovitého vzrůstu s bohatě složenými vrcholíky se silně aromatickými krémově bílými květy. Bez hojně roste ve volné přírodě, ale lze ho pěstovat i na zahradě. Černý bez se těší své oblíbenosti zásluhou nejen blahodárných účinků na lidský organismus. Dá se využívat prakticky po celý rok, na jaře jsou to květy, v létě listy, na podzim plody, v zimě má účinek v podobě sušené formy či prostřednictvím bezového sirupu, octu, zavařenin apod.

Listy jsou vstřícné a lichozpeřené. Plodem jsou černé až tmavě fialové bobulky obsahující velké množství černo-fialově zbarvené šťávy. Rostlina patří do čeledi pižmovkovitých. Dorůstá do výšky 2 až 10 metrů a dá se velmi dobře tvarovat. V ideálních podmínkách se keře bezu mohou dožít i 100 let. V užitkových zahradách se pěstují po zhruba třetinovou dobu.

Už naši předkové si bezu černého velmi vážili. Ostatně o tom vypovídá i řada dochovaných říkadel či rčení, mezi neznámější, se kterým jste se možná už setkali bylo to, že člověk má před heřmánkem smeknout a před bezem kleknout. Rovněž dnes už zapomenutým zvykem, který byl kdysi v podobě darování bezové sazenice nevěstě, aby si ji mohla vysadit ke svému novému příbytku. Slované pokládali bez za svůj posvátný strom. Zprávy o existenci bezu černého lze najít i v pramenech starých více jak tisíce let. Údajně byl z jeho dřeva i zhotoven kříž, na kterém zemřel Ježíš z Nazareta.

Květy bezu černého obsahují silice, flavonoidy, třísloviny, aminy, vitamín C, organické kyseliny, minerální látky. Květy se sbírají zhruba do konce června, a to jedině za suchého slunečného dne v odpoledních hodinách. Květy před jakýmkoli zpracováním i sušením je dobré nejdříve opláchnout, neboť se v nich ukrývá hmyz. Usušené květy skladujeme v tmavé uzavíratelné nádobě. V listech je obsažena pryskyřice, glykosidy, sambucin, množství vápníku. Listy se sbírají zejména na jaře a v létě.

Pěstování keře na zahradě

Na zahradě se bez černý pěstuje ve tvaru menšího stromku. Pokud se nechá ovšem rostlině naprostá volnost a netvaruje se, může dorůst do obrovského rozměru. I ty se ale dají kdykoli zmladit zpětným řezem, stejně jako udržovat v určené výšce. Pokud budete pěstovat bez jako stromky či nižší intenzivně využívané keře, je doporučeno provést každoroční řez, při kterém se odstraní odkvetlé výhony a mladým silným výhonům se tak dá prostor, aby v následujícím roce mohly nasadit květy a plody.

Pěstování bezu černého není náročné. Snese slunné i stinné stanoviště, nicméně ve stinném je mu lépe. Ke zdárnému růstu potřebuje hlinitopísčitou půdu zásobenou vodou a živinami. Dobře snáší mrazy i časné podzimní a pozdní jarní mrazíky. Nevyžaduje speciální velké přihnojování apod. Na zahradě je třeba vysadit více keřů a nechat mezi nimi rozestupy cca 5 metrů pro dostatek místa pro zdárný růst. Bez černý plodí už na jednoletých výhonech. Pro získání největší a nejkvalitnější úrody je vhodné odstranit každým rokem odplozené výhony, a to nejlépe ihned po sklizni. Bez černý lze množit semeny, na jaře a v létě řízkováním či hřížením.

Je možné pěstování bezu v blízkosti kompostu, kde poroste rychle a dobře. K tomu navíc bez vylučuje látky, které ke všemu urychlují zrání kompostu. Ocenitelnou a vítanou záležitostí je, že v případě vysazení keře bezu, dojde k vyhnání krtků a hlodavců. To lze ještě urychlit, když do nor se zahrabe čerstvé bezové listí. Specifický pach umocněný tlením donutí tyto nevítané návštěvníky k úprku.

Prospěšné a léčivé účinky bezu černého

  • Pomoc při prochladnutí, nachlazení, chřipce, vypocení se.
  • Likviduje hnilobné bakterie.
  • Pomáhá při zahlenění.
  • Má močopudný účinek.
  • Pomoc při zácpě.
  • Pomáhá při bolestech hlavy, migréně, bolesti obličeje, zubů, uší, sedacího nervu.
  • Efektivní účinek při rýmě, zánětu průdušek.
  • Má detoxikační účinek.
  • Je protizánětlivý.
  • Pomoc při žaludečních potížích.
  • Působí antiskleroticky, regeneruje jaterní buňky a působí preventivně proti rakovinám všeho druhu.
  • Tiší bolesti nervového původu, pomáhá při zánětech nervů.
  • Pomoc při problémech s krevním tlakem a cévními chorobami, zlepšuje pružnost cév.
  • Pomoc při problémech s pomalým trávením.

Využití bezu nejen v kuchyni či kosmetice

V kuchyni je možné využít jak květy, tak i plody. Květy jsou vhodné na přípravu bezového sirupu, šťáv a ty se dále mohou použít při pečení moučníků, do zmrzlin, nanuků, domácích limonád, sorbetů apod. Drobné kvítky jsou efektivní ozdobou na ovocné koláče, čokoládové moučníky, zmrzliny apod. Stejně tak lze bez využít při přípravě blahodárných koupelí, pleťové masky apod.

Studená letní bezové polévka: 300 g čerstvých květů spařit horkou vodou a dát do 250 ml teplého mléka a nechat cca ½ hodiny vyluhovat. Poté scedit. Do výluhu přidat 1 lžíci medu, špetku sušeného zázvoru a 3 žloutky. Důkladně promíchat a zahřát, nikoli vařit! Nechat vychladnout, dát na 2 hodiny do lednice. Před podáváním dochutit pár kapkami citronu.

Bezový ocet z květů: cca 10 čerstvě natrhaných bezových květů propláchnout, zbavit stopek a nechat osušit. Poté vložit do uzavíratelné lahve a zalít cca ½ litrem vinného či jablečného octa. Květy musí být zcela ponořené. Uzavřít lahev a nechat na tmavém a chladném místě po dobu cca 6 týdnů. Poté scedit. Bezový ocet má výborný účinek. Pomáhá při revmatických potížích, kdy si každé ráno nalačno dáme 2 lžíce tohoto octa a bolestivá místa jím potíráme. Bezový ocet je rovněž skvělým kořenícím přípravkem.

Bezová limonáda s okurkou: 4 l vody svařit s ½ kg třtinového cukru a nechat mírně vychladnout. Poté přidat šťávu z citronu. Po vychladnutí přidat bezové květy. Směs promíchat a slít přes pláténko do sklenic. Přidat nakrájenou okurku a uchovávat v chladu. Může se přidat i led.

Kosmatice: vejce rozšlehat, přidat mléko, hladkou mouku, sůl, zamíchat a vytvořit těstíčko v konzistenci jako na palačinky. Množství se připraví dle počtu květů bezu černého. A právě květy bezu černého v tomto těstíčku namáčíme, obalujeme je v něm a poté vložíme na pánev do rozpáleného oleje a smažíme z obou stran pár minut.

Povidla z bezu černého: zralé plody bezu se omyjí a rozvaří ve vodě. Vzniklou kaši prolisovat, aby došlo ke zbavení semínek a pokračovat ve vaření. Navíc se přidá cukr a to cca 0,5 kg cukru na 1 kg kaše a pektogel. Za stálého míchání se vaří až do zhoustnutí. Povidla se nesmí připálit, jinak by byla hořká. Pro uchování zavařujeme do skleniček.

Pleťová maska na ekzémy a problematickou pleť: 2 hrsti čerstvých či sušených květů zalít 100 až 200 ml vroucí vodou tak, aby vznikla kašovitá hmota. Teplou kaši nanést na plátýnko či jinou látku a přiložit na obličej. Po 20 minutých sundat a obličej opláchnout vlažnou vodou.

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist