Mnoho lidí pije černý čaj anebo vyhledává zelený čaj pro jeho nesporné osvěžující vlastnosti, ale zkusili jste už bílý čaj? Je potřeba vybrat si kvalitní, například čínský, který má skutečně výjimečné vlastnosti.
Proč je tak vzácný
Bílý čaj byl odedávna podáván čínskému císaři a jeho rodině a nižší vrstvy na něj neměly nárok. Dnes se sice situace mění, ale přesto se jedná o jeden z nejvzácnějších a nejdražších čajů. Tajemství bílého čaje spočívá v jeho sklizni a zpracování.
Jak vzniká
Na bílý čaj se sklízejí pupeny stejných čajovníků jako na kterýkoliv jiný čaj. Samozřejmostí je, že tyto čajovníky nejsou ošetřovány žádnými chemickými prostředky. Ovšem kouzlo je právě v tom, že se sklízejí pupeny, nikoliv až listy, a sklízejí se výhradně ručně (většinou je sklízí ženy a dívky). Stejně tak zpracování probíhá tak, že se pupeny suší dlouho v chladné a větrané místnosti, aby nedocházelo k oxidaci. Výslednou chuť a aroma čaje by poničilo jakékoliv pomačkání pupenů nebo zvýšení teploty při sušení.
Jak se dělá nálev z bílého čaje
Ani vy nesmíte jít na bílý čaj zhurta. Nejlepší je zalít jej vodou o teplotě 75 °C a nechat několik minut louhovat. Louhovat jej můžete i opakovaně. Nejlépe si jej vychutnáte ve chvílích klidu, ticha a rozjímání.
Jak nálev z bílého čaje vypadá
Máte-li skutečně pravý bílý čaj, nálev by měl být žluté až žlutohnědé barvy, chutnat jemně až medově nasládle, měl by mít i jemně květinové aroma a dlouhý dozvuk chuti i vůně.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz