Břečťan popínavý

Česky:

Břečťan popínavý

Latinsky:

Hedera helix

Slovensky:  

Brečtan popínavý

Česky: Břečťan popínavý Latinsky: Hedera helix Slovensky: Brečtan popínavý

Jedná se o velmi známou a rozšířenou popínavou rostlinu po téměř celé Evropě a v jihovýchodní Asii. Břešťan popínavý je jedovatou a zároveň léčivou dlouhověkou rostlinou. Jeho léčivé účinky byly známé už v Antice. Starověcí lékaři jej předepisovali na zmírnění průjmu, bolesti hlavy a uší. Dnes se využívá účinků rostliny nejen při problémech s celulitidou.

Údajně podle některých zdrojů se může břečťan dožít i tisíce let. Latinské jméno hedera pochází z řečtiny a znamená sedátko. Je odvozeno od schopnosti břečťanu samovolně přisedat k podkladu. Druhový název helix je odvozeno rovněž z řečtiny, a to od slova helissó = vinout se.

Břečťan popínavý má dlouhý cca 15 až 20 cm, bohatě větvený stonek, který se plazí v podrostu či se pne po různých oporách, ať už přírodních v podobě stromů, skály nebo umělých, jako jsou ploty, sloupy, zdi, budovy apod. Typické jsou drobné květy žluto-zelené barvy rostoucí v polokulovitých květenstvích a na rostlině se objevují od června do října. Rostlina začíná nakvétat zhruba ve stáří 8 až 10 let. Plodem jsou tmavě modré až takřka černé bobule, které na rostlině přetrvávají až do jara a v zimním období slouží jako potrava pro ptáky. Ale pozor! Pro lidi jsou plody jedovaté.

Jak na pěstování na zahradě či jako živé dekorace na fasádě domu

Břečťan coby zástupce rostlin lesního podrostu ke zdárnému růstu potřebuje a má rád stín až polostín nebo rozptýlené světlo. Přímé celodenní slunce zpravidla špatně snáší. I když na slunci břečťan rovněž roste, ale mnohem pomaleji a jeho listy nedosahují typické barvy, jsou vybledlé a často vysychají. Díky stínomilnosti břečťanu je možné z rostliny vytvořit elegantní zelené plochy i na velmi zastíněných místech zahrady, kde se jinak žádné rostlině nedaří. Rostlině se tak daří například v podrostu pod velkým stromem či jiných zastíněných zákoutích zahrady.

Kořenový systém rostliny je natolik silný a proniká půdou až několik metrů hluboko. Starší, silné a dobře zakořeněné rostliny tím mohou získávat vodu i z větší hloubky a břečťan tak dokáže zdárně odolat i období sucha bez srážek. Stále častěji lze břečťan vidět a pěstovat i v nádobách, závěsných květináčích či coby popínavou rostlinu sloužící jako ozdoba teras, balkonů, altánů apod.

Břečťanový porost může efektivně posloužit i jako takřka bezúdržbová náhrada trávníku, a to především v obtížně udržovaných místech zahrady, jako jsou svahy či mezi hustým porostem keřů a stromů, kde by se obtížně dařilo sekat trávu. Břečťanem můžete vytvořit nový živý zelený plot, a to hlavně třeba v případě starého zrezivělého plotu apod.

Účinky břečťanu aneb kde a s čím vším pomůže

  • Přispívá k pročištění organismu.
  • Podporuje funkci močové soustavy.
  • Napomáhá správné činnosti dýchacích cest, vykašlávání.
  • Působí protizánětlivě.
  • Posiluje činnost srdce.
  • Pomáhá při revmatismu.
  • Pomoc při silném kašli, rozpouští hleny.
  • Pomocník při celulitidě.
  • Pomoc při problémech s lupy či šupinkami ve vlasech.
  • Pomoc při potížích se žlučníkem.
  • Pomáhá při spálenině od slunce.
  • Protizánětlivé působení – plíseň na nohou, na kožní vředy, nežity, vyrážky, zanícení, akné apod.

Jak a kde nabízí využití

Břečťanovo – rozmarýnový olej: jedná se o masážní olej na boj s celulitidou. Potřebujete uzavíratelnou nádobu, klidně zavařovací sklenici se šroubovacím víčkem apod. Nádobu naplníte lístky břečťanu a rozmarýnu. Až po samotný kraj zalít olivovým olejem. Pečlivě uzavřít a nechat stát na tmavém místě 2 týdny. Jednou denně je třeba protřepat. Po 14 dnech scedit a můžete používat. Skladujte v uzavíratelné nádobě v chladu.

Břečťanový nálev: ½ lžičky břečťanu zalít 250 ml vroucí vody a nechat 10 minut luhovat. Poté scedit a pít ½ šálku ráno a druhou ½ večer.

Břečťanová koupel: 2 lžíce usušených a rozdrolených listů břečťanu či čerstvé rozkrájené listy přelít 1 l vroucí vody a nechat vychladnout. Poté scedit a masírovat tím pokožku hlavy. Na koupel použijte 5 l vody a přibližně 1 l tohoto nálevu. Koupel by měla trval minimálně 10 minut.

Obklad na kuří oko: čerstvé listy břečťanu naložte na 3 dny do octa. Nasáklé listy přiložte na postižené místo, zavažte a nechte působit přes noc. Následující den použijte nový list a v obkladech pokračujte, dokud místo nebude zahojeno.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist