Brutnák lékařský

Česky:

Brutnák lékařský

Latinsky:

Borago officinalis

Slovensky:  

borák lekársky

Česky: Brutnák lékařský Latinsky: Borago officinalis Slovensky: borák lekársky

Brutnák lékařský je jednoletá srostlina dorůstající do výšky až 1 metru. Můžete brutnák znát pod názvem chlupatá okurka, okurkové zelí, okurkový květ, ale také se mu lidově říká radost srdce, borač či borák. Typickým znakem jsou krásně modré květy, které působí jako krásná živá dekorace na zahrádce. Z rostliny se využívají semena a celá nadzemní část, tj. nať, a to čerstvá i sušená.

Brutnák lékařský patří do čeledi brutnákovitých. Jméno je odvozeno ze slova borra či burra, které pochází z pozdní latiny nebo španělštiny a znamená ježatý, drsný vous. Rostlina obsahuje silici a kyselinu křemičitou. Čerstvý brutnák je velmi bohatým zdrojem vitamínu C. Semeno obsahuje značné množství kyseliny garnalinolenové.

Jednoletá rostlina pocházející ze Středozemí a Malé Asie se u nás objevuje i na zahrádkách. Občas se pěstuje i jako zelenina či medonosná rostlina. Jako bylina se rostlina začala používat ve vrcholném Středověku. Do té doby byl brutnák pěstován pouze coby zelenina a koření, a to právě pro typickou okurkovou vůni i chuť.

Brutnák lékařský je bylinou s drsně chlupatou vzpřímenou lodyhou. Elipticky kopinaté či vejčité, lehce na okrajích zvlněné listy s vyniklou žilnatinou bývají dlouhé až 15 cm. Na povrchu jsou drsně chlupaté. Zprvu má růžové, někdy bělavé květy, které se po čase vybarví do modra. Vyrůstají na dlouhých stopkách a dorůstají do velikosti až 2 cm.

Nenáročné pěstování brutnáku

Brutnák lékařský roste takřka v jakékoli půdě. Nejlépe se mu ovšem daří v propustné zemině, která by měla být kyprá a bohatá na minerály. Nejlépe roste na slunném stanovišti, ale daří se mu i v polostínu. Rostlinu vyséváme na jaře či na podzim, a to rovnou na konečné stanoviště. Vyséváme po 3 semenech do hloubky zhruba 1 cm a ve sponu 30 cm. Nejslabší sazeničky se poté vyjednotí a zbývající část se nechá růst bez jakéhokoli dalšího zásahu.

Rostlina má dobrou klíčivost, a tak roste rychle. Patří k nejsnáze pěstovaným bylinám. Rostlinu si lze předpěstovat ze semínek vysetých v únoru do pěstebních nádob umístěných ve skleníku, pařeništi či doma na parapetu okna. Semena vzejdou zhruba již po týdnu.

Příznivé účinky aneb kdy a jak pomůže brutnák lékařský

  • Má protizánětlivý, mírně uklidňující a posilující účinek.
  • Zlepšuje dýchání.
  • Snižuje krevní tlak, posiluje činnost srdce.
  • Podporuje tvorbu mateřského mléka u kojících žen.
  • Podporuje vylučování moči.
  • Pomáhá na suchou kůži, při kožním onemocnění, vyživuje vlasy, nehty.
  • Působí příznivě při špatné náladě, melancholii, premenstruačním syndromu.
  • Vhodný při problémech s klouby, revmatismu.
  • Čistí krev.
  • Je vhodný na bércové vředy, zanícenou kůži, špatně se hojící rány, popáleniny.
  • Má účinek na poruchy žláz s vnitřní sekrecí.
  • Je efektivní jarní očistnou kůrou (odvar, čerstvá šťáva).
  • Podporuje regeneraci organismu.
  • Snižuje nadměrné pocení.
  • Stimuluje činnost nadledvinek.

Domácí využití nejen v kuchyni

Z brutnáku lékařského se sbírá kvetoucí nať, a to na počátku květu, což bývá zpravidla od konce května až po celý červen. Na podzim se sbírají semena. Sklizenou nať využíváme jako čerstvou či ji můžeme usušit a uskladnit. Nať je třeba sušit ve slabých vrstvách v suchu v prostoru s cirkulací vzduchu, nikoli na slunci. Skladujeme v uzavřených nádobách v temnu.

Brutnák se využívá hlavně jako zelenina a koření. Jedná se prakticky o okurkovou bylinu se šťavnatým stonkem. Listy a stonky, ze kterých se odstraní slupka, se přidávají do salátů, pomazánek. Listy lze dusit a zpracovat jako špenát. Brutnák se používá i jako ochucovadlo do vín, punčů apod.

Mladé čerstvé lístky se používají jako koření, vyniknou zejména v okurkovém či rajčatovém salátu, v pomazánkách, polévce. Můžete je přidat i k sýrům nebo i do bramborového salátu. Na jihu Evropy je oblíbený z lístků brutnáku salát s cibulí, octem, olejem a trochou pepře. Brutnák s koprem se přidává do nakládaných okurek. Květy slouží jako efektivní ozdoba na dezerty, moučníky či míchané nápoje. Můžeme je také kandovat nebo naložit jako kapary. Pro kuchyňské využití lze listy i květy zmrazit. Květy zbavíme pichlavosti tím, že je jednoduše spaříme.

Brutnákové bylinkové máslo: klasické máslo utřeme a přidáme k němu brutnák lékařský, pažitku, kopr a cibulku. Směs dochutíme citronovou šťávou nebo jemnějším octem. Vše trochu osolíme a opepříme. Máslo je výborné k namazání chlebíčků, ke grilovanému masu, rybě apod.

Zelená omáčka s brutnákem lékařským: cca 300 g bylinek v podobě brutnáku, petrželky, pažitky, kopru, řeřichy, meduňky. Vše opereme a nasekáme. Zamícháme vše do směsi zakysané smetany (250 ml) a jogurtu (150 ml), přidáme nadrobno nakrájenou šalotku. Poté dochutíme trochou soli a pepře, okyselíme citronovou šťávou či octem. Zlehka vmícháme nahrubo nasekaná 4 vejce a prodáváme k bramborám pečeným v troubě, k rybě, grilovanému masu apod.

Čaj z brutnáku: 2 až 3 g sušeného květu nebo 10 g sušených listů přelijeme vroucí vodou a necháme luhovat v uzavřené nádobě. Po dobu 3 až 4 týdnů popíjíme 1 šálek denně.

Brutnák lékařský na krásnou pokožku: šťáva z čerstvých natí čistí a zvláčňuje suchou pokožku. Obklad z odvaru má efektivní účinek na unavené oči. Brutnákový olej velmi prospívá pleti, působí příznivě na akné, ekzémy, vyrážky, lupénku, ale také podporuje zdravý růst vlasů a nehtů.

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist