Bukvice lékařská

Česky:  

Bukvice lékařská

Latinsky:

Betonica officinalis

Slovensky:  

Betonika lekárska

Česky: Bukvice lékařská Latinsky: Betonica officinalis Slovensky: betonika lekárska

Bukvice lékařská je vytrvalou bylinou dosahující výšky v rozmezí 20 až 60 cm, maximálně 80 cm. Vyskytuje se prakticky po celé Evropě, od severní části Pobaltí a jihu Skandinávie a britských ostrovů až do podhůří Uralu, Kavkazu na východ, severní Afriku, Malou Asii, Severní Ameriku. Sláva a čest rostliny sahá až do dob římského císaře Augusta, kterému osobní lékař Antonius pomocí bukvice léčil až neuvěřitelných 47 chorob. Léčivé účinky rostliny znali a využívali rovněž Keltové, Egypťané a těchto znalostí využíváme dodnes.

Bukvici lékařské se lidově říká očistec či betonie. Patří do čeledi hluchavkovitých. Rostlina má ztluštělý stonek s řídce rostoucími řapíkatými listy, které jsou jemně chlupaté. Bukvice kvete od července do konce září. Typické jsou její karmínově či nachově červené až nafialovělé květy v hustých lichoklasech, které jsou dlouhé 5 až 6 cm. Plodem je tvrdka.

Rostlina je v České republice značně rozšířena, a to od nížin až po pahorkatiny. Nalézá se běžně v řídkých listnatých lesích, pastvinách či loukách. Můžete se ovšem pustit i do pěstování na vlastní zahrádce a využít blahodárných účinků rostliny.

Jak na úspěšné pěstování bukvice

V zahradě se rostlina uplatní spíše jako solitéra, ale hodí se i do smíšených trvalkových výsadeb. Bukvice lékařská potřebuje slunné stanoviště s propustnou hlinito-písčitou půdou, snese i sušší půdu. Je mrazuvzdorná. Semena lze jednak zakoupit v obchodě, zahradnictví apod., ale rovněž si je můžeme nasbírat v přírodě. Vyséváme na jaře a pokud se zvolilo vyhovující stanoviště, tak prakticky už žádnou další péči rostlina nepotřebuje.

Bukvici lékařskou sklízíme v době rozkvětu tak, že kousek nad zemí ustřihneme celou rostlinu, zavěsíme ji v menších svazcích na místo, kde neustále proudí vzduch. Také lze sušit rozloženou na roštu a občas rostliny obrátit. Usušenou drháme ze stonků do vzduchotěsných nádob a skladujeme v chladnu a suchu.

Blahodárné a léčivé účinky

  • Pomoc při vysokém krevním tlaku, nespavosti.
  • Efekt při lehké depresi, neuróze, rozrušení.
  • Pomáhá na trávicí trakt, různých bolestech, bolestech hlavy apod.
  • Na vykašlávání, při suchém kašli, dušnosti.
  • Pozitivní účinek na ledviny a močové ústrojí.
  • Pomocník při gynekologických potížích a nemocech.
  • Zklidňující účinek v období menopauzy.
  • Pomoc při bércových vředech, kožních problémech, ekzémech.
  • Efekt při ateroskleróze, artritidě, revmatu apod.

Vhodné využití a použití v domácnosti

Čaj z bukvice lékařské: 1 lžička sušené bukvice se přelije 250 ml vroucí vody a nechá 10 až 15 minut louhovat. Poté se přecedí a popíjí se po doušcích 2 až 4x denně.

Odvar do koupele: do ½ litru studené vody se přidá hrst sušené bukvice a přivede se k varu, vaří se 3 až 5 minut. Poté se přecedí do koupele.

Víno z bukvice: šálek čerstvé natě bukvice lékařské se pokrájí a zalije se 1 litrem přírodního bílého vína. Nechá se stát na slunném místě po dobu 14 dní. Poté se scedí přes plátno. Užívá se při dýchacích potížích, kašli, nachlazení. Užívá se po lžících.

Bylinný polštář z bukvice: pro dobré usínání a klidný spánek se naplní malý polštářek sušenou natí bukvice, přidá se trocha levandule, meduňky a heřmánku. 2x do roka vyměníme za čerstvé.

Zajímavosti aneb k čemu všemu sloužila bukvice

V minulosti se z bukvice lékařské vyráběl šňupavý prášek. Egypťané zase věřili, že bukvice zahání veškeré zlo. A tak ve svých příbytcích často pálili její nať. O účincích bukvice coby všeléku vypovídá italské přísloví „venda la tonica et Compra la betonika“, což v překladu znamená „prodej kabát a kup si bukvici“.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla