Bylinky starověké Číny: Čína je poněkud vzdálena od ostatních starověkých civilizací, o nichž tu byla řeč, a tak není divu, že i bylinky používané v Číně jsou trochu jiné. Mezi léčivé rostliny v Číně dokonce patří i jedna houba.
Život a vynálezy starověké Číny
Abyste si udělali obrázek, jak to ve starověké Číně vypadalo, pro představu uvádíme, že z Číny pocházejí vynálezy jako papír, střelný prach, hedvábí a mnoho dalších. Samozřejmě nejlépe se měl císař a vysoce postavení hodnostáři, naopak chudina často strádala. To ale neznamená, že i chudina měla své léčitele, kteří se vyznali v bylinkách.
Konkrétní bylinky
Bylinky, které pocházejí nebo byly využívány v Číně, jsou následující: šalvěj lékařská, eleuterokok ostnitý (sibiřský ženšen), pampeliška, koriandr a houba housenice čínská.
Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská není typická jen pro Čínu, znali ji také starověcí Peršané, Egypťané i Řekové. Šalvěj je vhodná k léčení bolestí v krku, katarů a angín. Není vhodné ji užívat dlouhodobě a neměly by ji užívat děti, a tedy ani těhotné a kojící ženy.
Eleuterokok ostnitý
Eleuterokok ostnitý neboli jinak také sibiřský ženšen je výborná bylinka na nemoci dýchacích cest i pro prevenci před těmito infekcemi, pomáhá při nachlazení i chřipce, celkově se používá ke zvýšení obranyschopnosti a vitality.
Pampeliška
Kořen pampelišky se používal v Číně od starověku k léčbě některých druhů rakoviny a dodnes se právě v Číně věnuje farmaceutický průmysl výzkumům na toto téma. Pomáhá také při léčbě ledvin, jater a žlučníku.
Koriandr setý
Koriandr je bylinkou, která se zcela jistě (aspoň podle archeologických vykopávek) používala ve starověké Číně, Indii, Persii i Řecku. Koriandr je kromě výborného koření i bylinkou, která pomáhá proti vysokému cholesterolu, cukrovce či neštovicím a má protizánětlivé účinky.
Housenice čínská
Tato houba, známá také pod přezdívkou „tibetská houba“ nebo „tibetský klenot“, byla dříve houbou tak maximálně pro císaře, protože byla velmi drahá. Jedná se o houbu, která parazituje na hmyzu, housenkách atd. Je to posilující houba, která se podávala s pečeným masem, aby strávníkovi ulehčila zažívání. Kromě toho se jedná o afrodiziakum, pomáhá proti zlatému stafylokokovi, proti kašli, rýmě, nachlazení, chřipce, posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus a zlepšuje prokrvení srdce.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz