Černá ředkev má bohatou nutriční hodnotu. Je to odrůda ředkve seté, nenáročná na pěstování a běžně ji seženete i v obchodě. Účinky znali již staří Egypťané, Řekové i Římané. K léčebným účelům se nejvíce využívá šťáva.
Černá ředkev (Raphanus sativus niger) má masitou, kulovitou hlízu černé barvy. Jedná se o jednoletou až dvouletou bylinu, hlíza má tvar kulatý, podlouhlý až vřetenovitý. Šťáva z ředkve je účinnější než sušená rostlina, obsahuje více účinných látek. Ihned po sklizni je řepa vylisována a odstředěna, tím se šťáva oddělí od dřeně.
Výborný pomocník při žlučníkových potížích a problémech močového ústrojí
Černá ředkev je silné močopudná a čistí močové ústrojí. Může napomáhat i při odstraňování močových kamenů, tím, že je rozpouští.
Podporuje činnost jater, žlučníku a rozpouští žlučové kameny. Odstraňuje odpadní a toxické látky, napomáhá zvyšovat sekreci žluči. To díky hořčičným silicím, obsahující síru.
Dále má antivirové, antibakteriální a antimykotické účinky, takže může fungovat jako přírodní antibiotikum.
Podporuje chuť k jídlu.
Poradí si se zácpou, nadýmáním a pocitu těžkosti po jídle.
Skvěle rozpouští hleny. Připravte si například ředkev s medem, příprava je jednoduchá:
šťáva z 1 ředkve
lžička medu
Obě ingredience smícháme a užíváme 1 lžičku směsi 3x denně. Lze připravit i ve formě čaje, kdy 1 lžíci zalejeme vroucí vodou (asi 250 ml) a necháme 15 minut louhovat. Přidáme med a popíjíme 2x denně.
Černá ředkev se dá jíst i syrová, například pokrájená na chleba nebo v salátech. Pro léčebné účely a detoxikaci je lepší pít šťávu, ta by měla být čerstvá a 100 %, bez jakýchkoliv přidaných látek.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz