Chrpa polní

Česky:  

Chrpa polní

Latinsky: 

Centaurea cyanus

Slovensky:

Nevädza poľná

Česky: Chrpa polní Latinsky: Centaurea cyanus Slovensky: Nevädza poľná

Safírově modře zbarvené květy jsou typickým znakem této jednoleté kvetoucí rostliny. A i když v zemědělských plodinách je považována za problematický plevel, rozhodně je třeba ji nezatracovat. Ba právě naopak. Překvapí svými blahodárnými účinky a efektivním využitím.

Chrpa polní je až 90 cm vysoká rostlina. Její měkce chlupatá lodyha je přímá a větvená. Listy jsou střídavé, kopinatého tvaru. Květní úbory na konci větviček lodyhy mají v průměru 2-3 cm, okrajové květy jsou modré a trubkovité, ve středu jsou purpurově terčové. Kvete zpravidla od května do září. Název rostliny je odvozen od řeckého slova kyanos = modrý a od latinského seges = setí.

Původně chrpa rostla v jihozápadní Asii a jižní Evropě. Poté se postupně rozšířila i do dalších částí světa. A tak ji dnes lze najít v celé Evropě, Austrálii, Americe a rovněž i v západní a střední Asii. Roste většinou kolem cest či na sluncem vyhřátých stráních. Jinak u nás je nepůvodním druhem, jenž sem byl zavlečen v době kamenné s obilím. Chrpa polní patří do čeledi hvězdnicovitých a mezi její lidové názvy patří modráček, jesenec, charba či modrák.

Pěstování na zahradě i v květináči

I laici, kteří nemají bohaté pěstitelské zkušenosti, zvládnou pěstování na svém pozemku. Pěstování je totiž nenáročné. Stačí zakoupit semena ve specializovaných prodejnách, zahrádkářství apod. Co se týče stanoviště, chrpa má ráda slunce, ale zvládne a bude růst i v polostínu. Rostlina potřebuje dobře propustnou půdu s dostatkem vápníku. Měla by být rovněž bohatá i na živiny.

Chrpa se vysévá v březnu až dubnu, a to přímo na záhon. Stačí si připravit řádky od sebe vzdálené cca 25-30 cm. Je dobré ale počkat, až se ustálí venkovní teplota na cca 10 °C. Klíčení trvá zhruba 2-3 týdny. Za vodu v horkých letních dnech bude rostlina velmi vděčná. Rovněž tak nepohrne ani trochou hnojiva, které stačí občas přidat do zálivky. Pravidelné hnojení není potřeba.

Jak na správný sběr a sušení

Sbírají se pouze výrazně modře zbarvené okraje květů či se odstřihávají celé květy i s kalichem a krátkou stopkou. Květy nesmí být odkvetlé, mokré ani vlhké. Jinak plesniví. Sběr se provádí za suchého počasí.

Květy se nikdy nesuší na slunci, ale výhradně ve stínu ve slabé vrstvě, pokud možno na sítech a dobře větraném místě, aby nedošlo ke ztrátě jejich typické barvy. Nejlepší sušení umělým teplem do 35 °C. Dobře usušený květ má původní tmavě modrou barvu. Usušené květy se skladují v suchu a v dobře uzavíratelných nádobách.

Léčivé účinky

  • Působí proti rýmě, nachlazení.
  • Má zklidňující účinek na podrážděnou pokožku.
  • Působí proti infekcím.
  • Zastavuje krvácení dásní.
  • Pomáhá při žaludečních vředech.
  • Čistí játra a detoxikuje organismus.
  • Urychluje hojení očních zánětů, zmírňuje otoky očí způsobené únavou.
  • Prospívá pokožce i vlasům.
  • Zpomaluje tvorbu vrásek.
  • Pomáhá při ekzémech a na špatně se hojící kožní vředy.
  • Podporuje tvorbu žluči.
  • Pomoc při zánětu ledvin.
  • Efektivní účinek při nechutenství.

Zpracování a využití rostliny

Chrpový čaj proti nechutenství: 1 lžička sušených či čerstvých květů chrpy se přelije 200 ml vroucí vody a nechá se cca 10 minut louhovat. Poté se scedí. Pro vyšší efekt a podporu chuti k jídlu je dobré pít 2x denně.

Obklad na unavené oči: 1 lžíce sušených či čerstvých květů se přelije cca 220 ml vroucí vody a nechá se cca 15 minut louhovat. Poté se přecedí a nechá se vychladnout. Studený odvar se používá k obkladům na unavené, bolavé, podrážděné oči. Krátce v odvaru se namočí kosmetický tampon a přiloží se zhruba na 20 minut na oči. Lze jej použít i na omývání ran a postižené pokožky, jako hojivý obklad při kožních problémech i v boji proti lupům.

Pleťová maska na obličej: 10 g květů chrpy, 20 ml zakysané smetany 15 %, 20 ml mléka tučného, vaječný žloutek, 5 g medu. To vše smíchat, promíchat a nanést na omytý čistý obličej, nechat působit ½ hodiny. Maska se aplikuje 1x týdně. Výsledkem je jemná a hladká pokožka.

Pleťový krém či oční sérum z chrpy: 5 g sušených květů chrpy zalijeme 50 ml kosmetického glycerinu, necháme 3 týdny stát. Poté extrakt přefiltrujeme a lze jej přidat do základu pleťového krému či očního séra, které připravíme smícháním 20 ml chrpového extraktu, 0,25 g xanthanové gumy a 2 m mandlového oleje. Toto sérum se aplikuje každý večer na oční okolí mírným poklepáváním. Sérum vyživuje, hydratuje, vyhlazuje drobné vrásky a brání tvorbě nových.

Zajímavosti aneb co symbolizuje chrpa polní

Ve Francii chrpa představuje památku obětem války, vdovám, sirotkům. Připnutím jejího krásně zbarveného květu vzdávají Francouzi hold veteránům při výročí a významných dnech. Chrpa ovšem není jen pietní rostlinou. Používá se při rituálech spojených s láskou.

Něžná krása chrp inspirovala řadu význačných umělců, kteří rostlinu zachytili ve svých dílech. Například sám věhlasný Vincent van Gogh namaloval zátiší s květinami nesoucí název „Váza s máky, chrpami, pivoňkami a chryzantémami“.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist