Pokud na své zahrádce nacházíte plody rajčat nebo paprik, které mají hnědé či černé spodní části, nezoufejte. Nejedná se o plíseň ani jinou chorobu, ale „jen“ o nedostatek vápníku.
Abiotická nekróza květního konce rajčat a paprik
Tato porucha se odborně nazývá abiotická nekróza květního konce rajčat a paprik. Za suchého počasí jsou skvrny ve spodní části plodů hnědé až černé, vpadlé a zaschlé, někdy pokryté saprofytickými (parazitickými, dřevokaznými) houbami. Za vlhka jsou naopak mokvavé, modročerné.
Jaká je prevence a první pomoc
Prevence před vznikem této poruchy je velmi jednoduchá. Stačí rostliny pravidelně zalévat, aby nikdy nedošlo k vyschnutí kořenového balu. Hodí se i odstává voda ze studny, která je tvrdší, tj. obsahuje více vápníku. Další možností je vápnit půdu před sázením rajčat, anebo při výskytu skvrn poskytnout rostlinám hnojivo, které obsahuje vápník. V tomto případě je dobrou volbou chlorid vápenatý, který se rostlinám podá listovou aplikací – postřikem na listy. Vápník dodá rostlinám i popel ze spáleného dřeva, který jim zapracujete do půdy. Důležité také je rajčata nepřehnojovat dusíkem a draslíkem – oba tyto prvky odebírají z půdy právě vápník. A zatímco jiným rostlinám to nevadí, rajčatům a paprikám ano.
Co s napadenými plody
Napadené plody již nevyléčíme, musíme je otrhat a zkompostovat nebo dát do bioodpadu. Avšak včasným otrháním napadených plodů a včasnou aplikací hnojiva s obsahem vápníku dosáhneme toho, že se další plody již kazit nebudou.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz