Mnoho druhů, kultivarů i hybridů – to nabízí zajímavá pokojovka cyrtantus (dříve nazývaná také valuta). Nechte se inspirovat jejími květy i barvami a pořiďte si ji do svého bytu.
Odkud pochází
Cyrtantus (cyrtanthus) pochází z jižní Afriky, některé druhy pak ve východní a střední Africe.
Jak cyrtantusy vypadají
Zatímco listy jsou povětšinou úzké a dlouhé, květ na dlouhém stvolu může nabývat několika různých zajímavých tvarů: Cyrtanthus flanagarii a Cyrtanthus mackenii mají žluté trubkovité květy, Cyrtanthus parviflorus má oranžové trubkovité květy, Cyrtanthus sanguineus má nálevkovité květy červené barvy a např. Cyrtanthus falcatus je obdařen svěšeným květenstvím oranžových květů.
Co cyrtantus potřebuje
Rostlina potřebuje opravdu hodně světla, nevadí jí přímé slunce, teplota v létě by se měla pohybovat kolem 22 °C, teplota v zimě by měla klesnout na 5–10 °C. V létě potřebuje dost zalévat, ale i nechat substrát vyschnout, v zimě naopak zálivku omezit na minimum. Substrát by měl být složen ze zahradnického substrátu, rašeliny a písku v poměru cca 4:2:1. Na dno květináče je vhodné umístit drenáž z drobných kamínků. V létě doporučujeme přihnojovat hnojivem na zelené rostliny.
Přesazování a množení
Přesazovat cyrtantus není nutné příliš často, protože mu to může poškodit kořeny. Při přesazování rostlinu rovnou namnožte – rozdělte jednotlivé cibule. Ovšem pozor: samostatné cibule málo kvetou. Rovněž je potřeba dbát na to, že některé druhy vyžadují, aby část cibule vyčnívala nad povrch substrátu (např. již zmíněný Cyrtanthus sanguineus nebo Cyrtanthus obliquus).
Jedovatost
Zejména cibule všech druhů cyrtantusů jsou jedovaté, protože obsahují alkaloidy a saponiny. Otrava však nebývá smrtelná, projevuje se jen bolestí hlavy, zvracením a průjmem.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz