Divizna velkokvětá

Česky:  

Divizna velkokvětá

Latinsky:

Verbascum densiflorum

Slovensky:  

Divozel úhl’adný

Česky: Divizna velkokvětá Latinsky: Verbascum densiflorum Slovensky: Divozel úhl’adný

 

Jedná se o jednu z nejstarších bylin. Divizně se rovněž říká královská svíce. Její dlouhé lodyhy se kdysi totiž používaly jako pochodně. Byla považována i za magickou rostlinu, neboť prý chránila před zlými duchy a ďáblem. Dnes nás ochrání hlavně před kašlem. Rostlině se zkrátka přezdíváno zlato, které léčí. Nicméně diviznu velkokvětou můžete znát i pod neobvyklými názvy, jako kruželice, pochodňová květina, oranka, psí ocas, fousáč či Petrova hůl.

S diviznou velkokvětou se lze setkat prakticky kdekoli v Evropě, neboť se jedná o poměrně nenáročnou rostlinu. U nás ji je možné vidět na teplých slunných místech, u polí, na skalách, na krajích lesů a zejména na jižních stráních, kde se opakovaně vysemeňuje. Je reálné si ji ovšem i vypěstovat na vlastní zahrádce.

Patří mezi nejstarší léčivé rostliny a její pozitivní účinky na plíce a průdušky znaly již starověké národy. Indové ji uctívali jako rostlinu bezpečí. Divizna velkokvětá je velmi majestátní rostlinou, která může dosahovat výšky i více jak 2 m. Doba vegetace je u této rostliny 2 roky.

Pěstování divizny velkokvěté

Jedná se o velmi nenáročnou bylinu. Nepotřebuje půdu bohatou na živiny. Ani nevyžaduje závlahu, tj. není třeba denně zalévat. Zde opravdu postačí vše nechat na přírodě. V tom spočívá samotné kouzlo. Divizna se vám odvděčí ve své plné kráse. Její velké listy rostou takřka u země, dlouhý stvol a na něm nádherně velké a svítivě žluté květy mající léčivé účinky. Rostlina kvete od května do září.

Pokud ji budete pěstovat na zahrádce, tak ji při jejím růstu seřízněte na výšku 80 cm. Divizna vyžene postranní výhony, čímž tak navýší počet květů, které poté můžete sbírat a efektivně využít.

Jak na správný sběr a sušení

Přestože dříve se k léčebným účinkům používaly i listy divizny velkokvěté, tak dnes se sbírají hlavně její květy, a to v období od května do září. Květ má své specifikum, kdy se ráno otevře a tentýž den večer opadává. Proto je nutné ho sbírat postupně každý den. Sbírá se zásadně žlutý květ bez kalicha, který lze jednoduše lehkým tahem vyjmout. Květy se nesmí mačkat a je třeba s nimi zacházet velmi opatrně.

Sušení květů by mělo být co možná nejrychlejší, ideálně během jednoho dne. Výhodou je, že lze sušit jak na přímém slunci, tak i při poměrně vysoké teplotě (do 60 °C) v otevřené troubě. Pokud květy při sušení zhnědnou, je třeba je vyhodit a nemíchat je s ostatními kvalitně usušenými. Adekvátně usušené květy si uchovávají žlutou barvu. Usušené květy je nutné skladovat v uzavíratelných nádobách. Mikrotenové ani papírové sáčky nejsou vhodné, neboť by v nich květy zvlhly a ztratily tak svůj léčivý účinek.

Léčivé účinky divizny velkokvěté

  • Léči průdušková onemocnění, rýmu, kašel, nachlazení.
  • Podporuje normální funkci dýchacího systému.
  • Má pozitivní účinek na činnost ledvin a močového měchýře.
  • Posiluje přirozenou obranyschopnost organismu (imunitní systém).
  • Příznivě působí na činnost jater, sleziny a brzlíku.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Pomáhá při revmatických bolestech, bércových vředech, hemeroidech.
  • Podporuje hojení drobných ran, oděrek, opuchlin i vředů na kůži.
  • Reguluje menstruační cyklus.
  • Pomoc při bolesti hlavy, závrati, nespavosti.
  • Má pozitivní účinek při zánětu v ústech.

Zpracování a využití rostliny

Sirup z divizny: čerstvé květy denně sbírané vkládejte do sklenice a ihned posypte třtinovým cukrem. Až bude sklenice naplněná pár centimetrů pod okraj, tak nechte ležet na slunném místě. Začne vznikat šťáva, která květy pomalu vytlačuje vzhůru. Jakmile květy spadnou na dno, tak sirup i s květy krátce povařte a poté přeceďte přes plátno. Sirup se užívá 3x denně po 1 polévkové lžíci a zapíjí se vodou. Pomáhá při kašli, průduškovém onemocnění i při nachlazení.

Čaj z divizny: 3-4 čajové lžičky usušené divizny zalít horkou vodou a nechat 7 až 10 minut louhovat. Poté scedit.

Mast z divizny: čerstvé květy nechat zavadnout (lze použít i sušené). Rozpustit bambucké máslo a přidat květy divizny. Zahřívat ½ hodiny a poté přecedit nejlépe do skleněné masťovky. Mast se používá na podrážděnou pokožku, bércové vředy, zanícené rány, hemeroidy. Podporuje zklidnění kůže po spálení na slunci či poštípání hmyzem.

Tinktura z divizny velkokvěté: květy sušené či čerstvé zalít kvalitním lihem a nechat macerovat 1 měsíc na slunném místě. Poté přecedit. Užívá se zpravidla v dávce 20 kapek, a to 3x denně. Tinktura pomáhá tlumit revmatické potíže, svalové bolesti, žaludeční křeče. Působí močopudně. Pomůže i na hojení kůže. Pozor! Tinktura se vnitřně nesmí užívat dlouhodobě.

Na co si dát pozor a pro koho není rostlina vhodná?

Divizna velkokvětá by se neměla užívat dlouhodobě, tj. více jak 10 dní v kuse. Nedoporučuje se užívání v těhotenství, aby nedošlo k negativnímu ovlivnění vyvíjejícího se plodu. Rovněž není vhodné dávat dětem do 12 let věku z důvodu možné alergie. Lze se dočíst o tom, že je třeba věnovat zvýšenou pozornost semenům divizny, která jsou jedovatá. Ale vzhledem k tomu, že pokud budete sbírat správně jen květy, tak nehrozí žádné nebezpečí.

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist