Ze sbírání divokých rostlin pro kuchyňské uplatnění máme ještě tak trochu strach. Ne vždy totiž splňují naše chuťové nebo estetické nároky, případně tak úplně netušíme, co si s nimi v kuchyni počít. A právě proto jsem sepsala i tento článek. Budete překvapení, co všechno se s tou zelenou jedlou krásou okolo nás dá dělat!
Pokud chcete zazářit před rodinou a vykouzlit opravdu originální, zajímavé a především zdravé menu, použijte divoké bylinky z přírody. Určitě se vám bude hodit salát z pampelišek (bez obligátní hořkosti), míchaná vejce s popencem, ražniči s listy kopřivy nebo omáčka ze sedmikrásky.
Lehký salát z pampelišky
Pampeliška, lidově zvaná mlíčí (Taraxacum officinale), patří mezi jedlé bylinky už od nepaměti. Ale ne všichni oceňují specifickou nahořklou chuť této rostliny. Je ideální pro jarní salát, a to klidně jen sama samotinká, doplněná lehkou zálivkou vinaigrette.
Nejlepší je sbírat mladé pampelišky předtím, než začnou kvést, protože později zhořknou. Ale i mladé lístky stopy hořké chuti mívají, zvláště rostou-li na velmi slunečných místech. Ale nevadí, namočte listy pampelišky na půl hodiny do osolené vody, která je ostré chuti spolehlivě zbaví. Nasekejte je na menší kousky a doplňte zálivkou vinaigrette. Můžete si ji vyrobit i sami z oleje, vinného octa, pepře a granulovaného česneku. Osolte a podávejte.
Pro doplnění bílkovin můžete přidat také fazole nebo cizrnu a sýr (feta nebo niva) či natvrdo uvařená vejce.
Míchaná vejce s popencem
Popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea) je běžný na všech loukách a stráních (mimo horské oblasti). Objevuje se na jaře, kvete od dubna do května, a v červnu se ztrácí v houští jiných rostlin. Sbírejte mladé šťavnaté listy, ale i celé mladé rostliny. Jeho stonky totiž nedřevnatí. A kam s ním? Perfektní je třeba v míchaných vajíčkách – stačí dvě lžičky, nakrájené nadrobno. To je důležité, protože na rostlině se nachází malé chloupky, takže konzumace větších kusů není příjemná. Tepelná úprava mu však v tomto ohledu velmi prospívá.
Připravte míchaná vejce na másle (můžete přidat uzeninu, ale pozor, byste nepřebili unikátní chuť tohoto pokrmu). V poslední fázi smažení přidejte jemně nakrájené listy listy popence, párkrát promíchejte, osolte a podávejte.
Palačinky s jitrocelovou nádivkou
Jitrocel (Plantago) roste na loukách, ale i podél silnic a na okraji lesů. Používáme ho tradičně pro ošetřování ran, ale své využití najde i v naší kuchyni. Co si takhle připravit jednoduché palačinky s jitrocelovou nádivkou?
Připravte si těsto na palačinky tak, jak jste zvyklí. Usmažte palačinky. Mezitím spařte listy jitrocele, krátce je okulte na másle a smíchejte s pikantním sýrem. Nádivkou naplňte palačinky a ještě krátce je z obou stran osmažte na pánvi. Nemají chybu.
Ražniči s listy kopřivy
Že se dá stará známá kopřiva (Urtica dioica) použít jen na polévku nebo místo špenátu? Ale kdeže. Až budete příště připravovat ražniči, prokládejte kousky masa a zeleniny vždy 2-3 listy kopřivy. Pokud nechcete používat rukavice, pak je předtím spařte. Jen osolte, nekořeňte. Výsledek bude skvělý a co do chuti trošičku neobvyklý. Ražniči s listy kopřivy nejlépe chutná s mladými bramborami.
Sedmikrásková omáčka na maso
Na každé louce najdete sedmikrásky (Bellis perennis) v hojném počtu. Ve staročeské kuchyni, kterou si jen málo lidí pamatuje, byly květy sedmikrásky náhražkou drahých bylinek, dovážených ze středomořských zemí. Natrhejte si jich velkou hrst a přidejte je do omáčky. A jak na to?
Z jedné lžíce mouky a lžíce másla připravte světlou jíšku, přidejte sklenici vývaru, lžičku citronové šťávy a trochu soli a cukru. Vmíchejte dva žloutky a přihoďte sedmikrásky. Vařte asi 10 minut a podávejte k masu.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz