Ačkoliv dřepčíci jsou velmi malí broučci, dokáží napáchat mnoho škody, a to zejména na brukvovité zelenině. Jak poznáte napadení dřepčíky a jaká preventivní opatření zavést, abyste se jim vyhnuli?
Jak dřepčíci vypadají
Dřepčíci jsou drobní broučci (2–3 mm dlouzí), přičemž někteří jsou jednobarevní (černí, tmavě hnědí), jiní mají na krovkách žlutě zbarvené proužky. Poznáte je podle toho, že při vyrušení skáčou do výšky.
Které druhy plodin dřepčíci napadají
Dřepčíci (Phyllotreta) napadají především brukvovité druhy zeleniny (ředkvičky, ředkve, pekingské zelí), a to nejčastěji ty druhy zeleniny, které nemají voskový obal. Někdy si pochutnají i na jiných plodinách, výjimkou není třeba lichořeřišnice.
Dřepčíci škodí prakticky ve všech stádiích, tedy převážně jako larvy i jako dospělí brouci. Zatímco larvy požírají kořínky rostlin, a to někdy ještě před tím, než rostlina vzejde nad povrch země, dospělí broučci okusují listy a vykusují v nich drobné dírky. Kukly přezimují v půdě a na jaře vzejde nová generace dřepčíků.
Jak se proti dřepčíkům bránit
Protože dřepčíci nemají rádi vlhkou půdu, je dobré udržovat půdu kolem náchylných rostlin nestále vlhkou. Vyplatí se také překrýt nově vyseté brukvovité rostliny netkanou textilií. Při napadení dřepčíky pomohou povolené insekticidy. U růžičkové kapusty je vhodné aplikovat popel z dřevěného uhlí. Možné je také použít mořené osivo, to ochrání před napadením dřepčíky ihned na začátku klíčení rostliny. A nezapomeňte, že přirozenými nepřáteli dřepčíků jsou škvoři, takže je ze své zahrady nevyhánějte.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz