Drmek obecný

Česky:

Drmek obecný

Latinsky: 

Vitex agnus-castus

Slovensky:

Vitex jahňací

Česky: Drmek obecný Latinsky: Vitex agnus-castus Slovensky: vitex jahňací

Jedná se o opadavý keř se složenými listy, které jsou na spodní straně bíle plstnaté. Po odumření černají. Drnek obecný známý jako mnišský pepř je málo rozvětvený keř či strom dorůstající do výšky 4-6 m. Dnes není sice tolik znám. Nicméně tento keř připomínající vrbu má dlouhou kulturní historii. Opadavé listy jsou složené z 5-7 lístků až 10 cm dlouhých. Vonné květy bledě růžové či modro-fialové barvy jsou upořádány v koncových květenstvích, která vykvétají od srpna do října.

Drmek obecný je subtropický keř původem z teplejších oblastí Evropy roste po celé středomořské oblasti, v Malé Asii až po Kavkaz. Již v antice byly známy účinky rostliny, a to na ženské obtíže. Ve starém Římě drmek symbolizoval mravní čistotu. Mniši rozšířili rostlinu ve střední Evropě, kořenili svá jídla rozemletými semeny, aby tímto potlačili své pohlavní pudy a mohli dodržovat celibát. Květy a listy drmku obecného byly rozhazovány na cestě, po které novicové dříve vstupovali do kláštera. Tradičně se drmek obecný používá jako léčivá bylina.

Významnou roli měl drmek obecný v řecké mytologii, kdy Diova manželka Héra se údajně narodila pod drmkovým keřem. Rovněž se lze dočíst, že ženy v antické Heladě užívaly rostlinu na svých každoročních slavnostech na počest bohyně plodnosti Démétér, aby v průběhu slavností odolaly zdárně všem pokušením a pohlavním žádostem.

Pěstování drmku obecného

Jelikož se jedná o subtropický keř lze tak pěstovat u nás v teplejších oblastech, na velmi chráněném místě či jako přenosnou rostlinu, a to kvůli citlivosti na mráz. Výhodou je, že je chráněn před jarními mrazíky, a to díky tomu, že raší velmi pozdě. Někdy na jaře může vyvolat zdání, že už ani neporoste. Z tohoto důvodu se stává, že semínka nedozrají (dozrávají pozdě) a tím pádem se u nás i špatně množí.

Je výhodné zakoupit živou rostlinu v zahradnictví. Při pěstování v přenosné nádobě je třeba počítat s velkou nádobou, neboť drmek obecný může dorůst až do výšky 6 m. Nejvíce se mu daří v humózní propustné půdě. Miluje slunné stanoviště a dostatečnou vlhkost.

Léčivé účinky rostliny

  • Usnadňuje hojení zánětů, pomáhá při problémech s akné.
  • Má antimykotické účinky.
  • Dokáže snížit horečku, tlumí bolesti hlavy, minimalizuje nevolnost.
  • Je součinný při léčbě fibrózní cysty v prsou.
  • Pomáhá při poporodním krvácení.
  • Stabilizuje menstruační cyklus.
  • Odstraňuje potíže při menstruaci (bolestivé, silné či nepravidelné).
  • Podporuje ovulaci a produkci ženských hormonů.
  • Vyrovnává hladinu hormonů při menopauze.
  • Stimuluje rozvoj mléčné žlázy a laktaci po porodu.
  • Je vhodný coby podpůrný prostředek při endometrióze i neplodnosti.

Zpracování a využití rostliny

Aromatické plody drmku obecného se u nás používají zejména při léčbě výše zmíněných ženských problémů. Nejčastěji se užívá ve formě čaje či tinktury.

Čaj: 1 lžička sušených plodů drmku obecného se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se cca 10 minut louhovat. Užívání je vhodné 2x denně po dobu 8 týdnů. Poté je doporučena týdenní pauza.

Tinktura: 1 lžička sušených plodů se rozdrtí v hmoždíři a přesype do sklenice, kam se přilije 100 ml 60 až 70% alkoholu. Nechá se louhovat po dobu 10 dnů v uzavřené sklenici za občasného protřepání. Poté se scedí do tmavé lahvičky. Užívá se 1x denně 1 čajová lžička po dobu minimálně 3 měsíců bez přestávky. Ideální doba užívání je hned po ránu na lačný žaludek.

Na co si dát pozor a pro koho není rostlina vhodná?

Drmek obecný nesmí užívat bez konzultace s odborníkem těhotné a kojící ženy. Mezi nežádoucí účinky rostliny patří svědivé vyrážky. Při předávkování hrozí poruchy citlivosti, brnění. Kontraindikací jsou léky na migrénu, antidepresiva. Muži by měli dbát zvýšenou pozornost při užívání drmku obecného jako koření s ohledem na možné snížení libida.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist