Fenykl obecný

Česky:

Fenykl obecný

Latinsky:

Foeniculum vulgare

Slovensky: 

Fenikel obyčajný

Česky: Fenykl obecný Latinsky: Foeniculum vulgare Slovensky: fenikel obyčajný

Jedná se o rostlinu dorůstající do výšky až 2 m. Na dlouhých stonkách rostou lístky s blanitými stopkami. Podobá se kopru. Plodem je dvounažka s protáhlými nažkami až 1 cm dlouhými. Jsou ale drobnoplodé formy. Mají mít zelenou až světle hnědou barvu. Typické jsou drobné květy žluté barvy. Plody fenyklu mají mnohostranné využití a blahodárný vliv na lidské zdraví. Fenykl, jehož lodyha má typickou aromatickou vůni, kvete od července do září. Semena fenyklu jsou bohatým zdrojem vitamínů skupiny A, B, C a D. Dále obsahují selen, draslík, aminokyseliny a mnoho dalších důležitých živin.

Fenykl obecný slouží odnepaměti coby léčivo, ale také jako koření i zdravá zelenina. Už staří Římané využívali léčivého účinku rostliny. Sám vládce Charlemagne (745 až 815 n.l.) prosazoval používání fenyklu ve středověku. Pěstoval rostlinu na svých císařských farmách. Byli to Římané, kdo zavezli bylinu do Británie během římské okupace. Do Ameriky se fenykl dostal okolo roku 1700. Rostlina se v současné době pěstuje ve Francii, Německu, Itálii, Indii, Japonsku a Americe. Původ má ve Středomoří a jihozápadní Asii. K léčivým účinkům se používá plod bohatý na silice, flavonoidy, organické kyseliny a sacharidy.

Pěstování fenyklu obecného

Fenykl je možné vysévat přímo na záhon nebo do pařeniště. Lze vysazovat i předpěstované či zakoupené sazenice. Ty je třeba sázet v rozestupu cca 15×30 cm na záhon. Vzhledem k tomu, že jsou sazenice velmi choulostivé na přesazování, je třeba je přesadit včas, a to s celým kořenovým balem, a dokud mají pouze 3-4 listy.

Pokud budete vysévat, tak v dubnu až v květnu do květináče a přibližně 1 až 2 cm pod povrch. Klíčí 14 až 24 dní při teplotě 15–20 °C.  Pokud budete vysévat semena přímo do půdy, tak ideálně od začátku května do konce června. Venku je třeba volit slunné stanoviště, které je chráněné a teplé. Fenykl má rád na živiny bohatou půdu s obsahem vápníku. A vzhledem k jeho dlouhému kořenu i náležitě hlubokou. Vzrostlý fenykl se dále rozmnožuje samovolným výsevem. Rostlinu je třeba chránit před mrazem.

Rostlinu je třeba pravidelné zalévat a nehnojit přímo. Vegetační doba trvá 70 dní. Poté lze fenykl sklízet, obvykle v září či říjnu. Zásadní je sklidit rostlinu do příchodu mrazů.

Jak na sběr, sušení a uskladnění

Plod fenyklu se sbírá v září a říjnu za suchého počasí. Suší se na slunci či při umělé teplotě do 40 °C. Uchovává se v suchu a v dobře uzavíratelné nádobě. Listy a výhonky se sklízí průběžně během růstu fenyklu. Zralá semena pak od srpna do září. Nedozrávají ovšem najednou, a proto se sklízí pravidelně hnědé. Zralé květenství a semena vyklepáváme. Semena se uchovávají v nádobě s uzávěrem.

Léčivé účinky

  • Působí jako přírodní antioxidant.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Podporuje normální trávení.
  • Stimuluje tvorbu mateřského mléka.
  • Usnadňuje vykašlávání a uvolňování hlenu.
  • Povzbuzuje chuť k jídlu.
  • Má protirakovinové účinky.
  • Mírní křeče v žaludku a ve střevech.
  • Je mírně močopudný.
  • Působí jako účinný lék proti nadýmání, kolice u dětí.
  • Vyvolává opožděnou menstruaci.
  • Má desinfekční účinek, používá se při očních zánětech.
  • Čistí a zlepšuje funkci jater a ledvin.

 

Zpracování a využití rostliny

Fenykl je efektivní v tom, že jej lze dostatečně využít pro jeho blahodárné účinky na lidský organismus, ale také jako koření či zeleninu. Fenykl má příjemnou chuť, sladkou a lze ji přirovnat k lékořici či anýzu. Z toho důvodu lze a také se používá tam, kde je požadována anýzová příchuť. Semínka fenyklu jsou ingrediencí do pečených věcí, jako jsou sušenky, koláče i chléb, stejně je lze použít v čerstvých salátech, zelenině, polévkách i k aromatizaci ryb, sýrů apod. Listy se používají v salátech. Opečené stonky lze servírovat jako chutný jemný zeleninový pokrm. Čerstvé i sušené listy jemně nasekané jsou velmi dobrým doplňkem masa a rybích pokrmů.

Kořeny se kdysi vařily jako zelenina. Sušené stonky mají mnohostranné využití v provensálské kuchyni. Fenykl má upotřebení jak v cukrářství a pekařství, tak lze jeho aroma najít i v nejrůznějších likérech. Fenyklový nálev se užívá jako pleťová voda pro mastnou pleť. Používá se i jako přísada do vlasových vod k mytí vlasů. Silice izolované z fenyklu se přidávají do ústních vod, zubních past i vod po holení.

Fenyklový čaj: 1 až 3 kávové lžičky rozdrcených semen fenyklu zalít horkou vodou a nechat 10 až 15 minut louhovat. Poté přecedit a pít ještě teplý. Čaj se používá jak při nachlazení, na kašel, a hlavně má velmi pozitivní účinek proti nadýmání, dětské kolice a podporuje zažívání. Pro kojence je ovšem třeba udělat slabší verzi čaje.

Fenyklové kloktadlo: 1 až 2 g semen přelít 100 ml horké vody a připravit stejně jako čaj. Vlažný nálev kloktat několikrát denně.

Zajímavosti o fenyklu obecném

Lidově se mu říká italský kopr, římský kopr, sladký kopr, vlašský kopr fenykl sladký či fenykl hořký. Ve středověku byl znám jako zeštíhlovací prostředek, neboť navozuje pocit nasycenosti. Dámy tenkrát tohoto efektu využívaly tak, že pily čaj, ale také žvýkaly semena jako prevenci proti obezitě. Římští vojáci konzumovali fenykl, protože věřili, že jim dodá více síly. V minulosti byl fenykl symbolem zahánění čarodějnic a zlých sil. Z toho důvodu se větvičky věšely na dveře či zasouvaly do klíčových dírek.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist