Hvězdník, který se někdy nesprávně zaměňuje za podobný Amarylis, je nádherná květina, která vás ohromí zejména obrovskými květy. Víte ale, jak se o hvězdník starat, aby i příští rok vykvetl?
Co s hvězdníkem po odkvětu
Hvězdník pochází z Jižní Ameriky a ke správnému vykvetení potřebuje období sucha. Proto po odkvětu, tj. koncem května, odřízneme stvol, pokračujeme v umírněné zálivce a nejlépe uděláme, když dáme hvězdník letnit ven na nějaké chráněné místo. Tím docílíme zesílení cibulí.
Hvězdník potřebuje období sucha
Jakmile se přiblíží září, pomalu ustaneme se zálivkou, necháme zaschnout všechny listy i zbytek stvolu – tj. všechny zelené části, a zatáhnout cibuli. Takto zataženou cibuli uložíme v původním květináči na místo o teplotě kolem 15 °C a necháme 3 měsíce v klidu.
Přesazení
Jakmile se nám po třech měsících objeví na cibuli nové poupě, cibuli přesadíme do nového substrátu, přičemž ji zbavíme starých kořínků. Přitom můžeme také hvězdník namnožit, a to tak, že postranní cibulky vyjmeme a zasadíme do jiných květináčů. Cibule musí být z jedné třetiny vždy nad povrchem. Půdu volíme lehčí, propustnou, můžeme ji vylehčit pískem. Na dně květináče se osvědčila drenáž z drobných oblázků.
Jak se starat o kvetoucí hvězdník
Kvetoucí hvězdník umístíme na světlý parapet do místnosti, kde je kolem 23 °C, po vykvetení pravidelně zaléváme. Jsou-li květy příliš těžké, podepřeme je tyčkou.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz