Ibišek syrský

Česky: 

Ibišek syrský

Latinsky:  

Hibiscus syriacus

Slovensky:

Ibišek syrský

Česky: Ibišek syrský Latinsky: Hibiscus syriacus Slovensky: Ibišek syrský

Patří mezi nejoblíbenější keře, a to pro jeho krásu květů. Jeho domovem jsou dálné kraje východní Asie – v Sýrii, Indii, Číně, rovněž v zemích Středního východu. Právě dle jeho původu bývá nazýván růží z východu. Hojně se pěstoval v Egyptě. Ibišek syrský kvete v pozdním létě. Jeho květy svojí exotickou krásou připomínají atmosféru středomoří.

Na větvích rostoucích šikmo vzhůru nese řapíkaté listy vejčitého tvaru, které jsou na okrajích zubaté. Listy jsou zelené. Od července zdobí tento keř dorůstající do výšky 1 až 3 m velké miskovité květy, které mohou být jednoduché či plné. Zpravidla mají bílou, růžovou, červenou či modro-fialovou barvu, přičemž květní střed může mít barvu odlišnou. Každým rokem ibišek syrský kvete bohatěji. Plodem je tobolka.

Pěstování aneb jak úspěšně vypěstovat vlastní ibišek syrský

Je třeba zvolit slunné, teplé a před větrem chráněné místo. Dostatek slunce má ovlivňuje kompaktnost vzhledu rostliny a zejména bohatost a kvalitu kvetení. Lepší je volit sušší místo. Půdu je třeba připravit propustnou, humózní a výživnou. Sázíme na jaře či na podzim. Mladé keře jsou citlivé na mráz, je tak třeba zajistit v zimě náležité přikrytí. Keře nikdy nehnojíme před zimou a zejména ne hnojivy bohatými na dusík.

V listopadu se rostlině nejvíce zavděčíte navezením kompostu, jenž bude sloužit coby ochrana kořenů. Půdu ovšem nekypříme hluboce ani neryjeme – nejvíce choulostivé jsou mladé rostliny. Ibišek syrský dobře snáší řez, který se provádí zásadně v předjaří. Především u starších rostlin je zapotřebí větve spíše probrat než zkracovat a pustit tak světlo do keře. Je třeba odstranit všechny suché a zmrzlé větve. Rostlina velmi dobře obráží, a ještě v témž roce stihne vykvést.

V chladnějších oblastech je lepší pěstovat v nádobě a přezimovat v chladných a nejlépe světlých prostorách. Nádobové rostliny snesou na začátku jara poměrně silný řez. Stromková forma ibišku svádí k vysazování do velkých nádob určených coby ozdoba teras, balkonů. Je velice dekorativní záležitostí. Jen je třeba pamatovat na výše zmíněný správný způsob přezimování.

Ibišek se v domácích podmínkách množí dosti obtížně. Je sice možné řízkovat, ale takové rostliny zpravidla špatně rostou. Z tohoto důvodu zahradníci ibišky množí roubováním na semenáče původního druhu. Vzhledem k tomu, že ibišek nebývá příliš rozměrný, je vhodný do předzahrádek, dvorků, atrií. Na větším prostoru vynikne více ve skupinkách.

Léčivé účinky

  • Pomáhá na podrážděný žaludek.
  • Je účinný při bakteriálních infekcích.
  • Snižuje horečku.
  • Pomáhá snižovat krevní tlak.
  • Má diuretický účinek.
  • Má antioxidační účinky.
  • Pomáhá při zácpě.
  • Účinná pomoc při kožních problémech.
  • Pomáhá při onemocnění srdce a cév.
  • Má antibakteriální a protizánětlivý účinek.
  • Pomáhá při kvasinkové infekci.
  • Stimuluje paměť.
  • Redukce hmotnosti, pomoc při nadváze, obezitě.
  • Pomáhá při únavě, stresu, napětí.

Zpracování a využití rostliny

Jedná se zejména o hodně pěstovanou dřevinu do zahrad. Hodí se spíše do středních a teplejších poloh. Pro své krásné dekorativní květy nachází uplatnění nejen jako solitéra, ale i v živých plotech. Nejedná se ovšem pouze o atraktivní ozdobu vašeho exteriéru. Má i řadu jiných využití. Okvětní lístky a další části rostliny se často používají jako šampon na vlasy, přírodní barvivo či čaj. Bílé korunní lístky lze použít jako zeleninu.

Čaj z ibišku: 1 až 2 lžičky listů ibišku zalít 1,5 dcl vroucí vody a nechat vyluhovat cca 5 až 10 minut. Poté jen přecedit. Čím déle necháte čaj luhovat, tím bude silnější.

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist