Ibišek

ibišek - Ibišek

Ibišek

Ibišek je jemná, atraktivní, sladce vonící květina, která už desetiletí patří k zahradním potěšením. Je to odolná rostlina, která navíc existuje ve spoustě krásných odrůd, ze kterých si můžete vybrat.

Odborný název

Ibišek je člen čeledi Malvaceae (slézovité) v rodu Hibiscus. Slovo „hibiscus“ (bažina močálu) je odvozeno latinou z řeckého slova hibisko. Existuje více než 200 druhů ibišku.

V západním světě je ibišek považován za symbol jemné krásy. V Koreji je symbolem nesmrtelnosti. Ibišek je státní květina na Havaji a Hibiscus syriacus je národní květina Jižní Koreje. Ibišek je používán jako nabídka pro lorda Ganesha a bohyni Kali v hinduistickém náboženství.

Geografický původ

Jeden z nejpopulárnějších je ibišek čínská růže (Hibiscus rosa-sinensis) pocházející z Číny. Tento ibišek má velkou květinu, která obsahuje stovky druhů pocházejících z tropických, subtropických a teplejších mírných oblastí světa, jako je Afrika, Madagaskar a Karibik.

Ibišek obyčejně roste v houštinách, v lesích a podél řek. Květina ibišek byla viděna ve volné přírodě v některých oblastech Spojených států, jako je Texas, Tennessee a Havaj.

Popis a charakteristikaibišek  300x300 - Ibišek

Většina rostlin ibišku má jednoduché, střídající se listy a velké, trumpetově tvarované květy s pěti nebo více plátky, které jsou v různých barvách.

Následuje některé odrůdy ibišku:

  • Hibiscus grenache má velké jasně růžové květy a tmavě zelené listy. Roste nejlépe v úrodné, dobře odvodněné půdě, která dobře drží vlhkost.
  • Hibiscus sabdariffa je keř, který má žluté květy ibišku a tmavě zelené listy, které jsou rozděleny do pěti tenkých laloků. Miluje vlhkost, proto je dobré ho mulčovat a dobře hnojit.
  • Hibiscus syriacus neboli ibišek syrský je také známý pod názvem ibišek almea. Má velké množství květů a přichází v mnoha odstínech růžové až po bílou. Listy mají tři laloky a upřednostňují plné slunce a horké počasí.

Trvalý ibišek je ten, který kvete po několik let. Tyto rostliny jsou stále více preferovány zahradníky po celém světě. Tyto odrůdy nabízí mnoho odstínů zářivých barev.

Pěstování

Ibišku se daří v půdě bohaté na živiny, která má dobrou drenáž. Pokud je rostlina ibišku ve špatně odvodněné půdě nebo je nadměrně zalévána vodou, může snadno vyvinout kořenovou hnilobu. Ibišek by měl být vysazen v teplých, slunečných oblastech během teplých měsíců roku. Vykopejte díru jen tak hlubokou, jako je kořenová koule a asi 2 až 3 krát větší do šířky. Do této díry vložte rostlinu, naplňte půdou a zalijte. To způsobí, že půda klesne a vyplní vzduchové kapsy. Zaplňte tento prostor další půdou a znovu zalijte. Přidejte mulč okolo rostliny, abyste udrželi vlhkost a předešli růstu plevele.

Péče o ibišek není obtížná. Zalévejte rostlinu pouze tehdy, když je půda velmi suchá na dotek. Hnojte přibližně každé 3 týdny za použití hnojiva s nízkým obsahem dusíku. Během jara a léta použijte pouze polovinu doporučení na štítku. Péče o venkovní ibišek zahrnuje pečlivě střežit rostliny před hmyzem a pozorovat příznaky poškození.

Prořezávání ibišku je velmi důležité. Odstraňujte nemocné větve a ty větve, které nejsou nosné, abyste provzdušnili rostlinu. Také odstraňujte odkvetlé květy a listy, abyste se vyhnuli hmyzu, který se skrývá v zakřiveních listů a květů.

V zimě přeneste rostliny do chráněných oblastí. Pokud máte ibišek vysazený v zemi, musíte ho přikrýt, když teploty klesnou pod bod mrazu. Péče o rostliny ibišku tímto způsobem získává odměny živými, hustými a plodnými kvetoucími rostlinami.

Použití

Kromě estetického potěšení, které přináší tato krásná rostlina do zahrad, přitahuje také ptáky, kteří se živí hmyzími škůdci. Velké květy také lákají užitečné opylovače, jako jsou včely a motýly.

V Botswaně se ibišky konzumují, když je nedostatek potravin. V některých zemích se používají pro výrobu papíru. Hibiscus sabdariffa se konzumuje jako zelenina a dává se do džemu a bylinného čaje v Karibiku.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE