Třemdava bílá je u nás původním druhem, ve volné přírodě se však vyskytuje již jen vzácně – v Českém krasu nebo Českém středohoří – a je chráněná. Můžete si ji však pěstovat na své zahrádce. Poradíme vám, jak na to i na co si dát pozor.
Jaké stanoviště třemdavě vybrat
Třemdava potřebuje spíše neutrální či vápenitou půdu na slunném stanovišti. Nevadí jí ani stepní či částečně skalnaté svahy. Půda by měla být propustná a středně výživná. Třemdavě ale neškodí přechodné sucho.
Kam se na zahradě hodí
Třemdava vynikne mezi ostatními trvalkami na smíšeném záhoně, ale také na okraji záhonů či mezi keři.
Léčivé účinky
Třemdava oplývá určitými léčivými účinky, pro které se sbírala zejména ve středověku. Dokázala vyvolat a podpořit menstruaci (bohužel také potrat), používala se proti střevním parazitům a proti moru (ovšem s nevalným účinkem). Dnes se pro léčebné účely nevyužívá.
Trvalka k řezu
Jaké je tedy její využití dnes? Nejčastěji jako květina k řezu, přičemž může zkrášlit a navonět větší prostory. Voní totiž omamnou citrusovou vůní, ovšem v menších prostorách by mohla působit až příliš omamně.
Na co si dát pozor
Jediné, na co byste si měli dát pozor, pěstujete-li tuto rostlinu, je to, že když se dotknete jejích listů, může vám to způsobit potřísnění kůže a po následném slunění se na kůži vyskytnou puchýřky. Obvykle to není nic vážného a na jejich odstranění stačí zinková mast a vyhýbat se nějaký čas slunci.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz