Krásný a velmi užitečný dřín kvete časně zjara. Oslňuje a poutá svými žlutě zbarvenými květy. Dřín obecný (Cornus mas L.) se převážně vyskytuje v teplejších oblastech jižní Evropy. U nás se mu nejvíce daří ve středních, severozápadních Čechách a na jižní Moravě. Dřín je v České republice zákonem chráněnou dřevinou. Pěstovat ho můžete na zahradě, kdy se tak jedná o vyšlechtěné kultivary.
Jak pěstovat dřín na své zahradě?
Hned v úvodu zajisté potěšitelná zpráva, že se jedná o nenáročnou ovocnou dřevinu, která se pyšní dlouhou životností a zdraví prospěšnými plody. Vhodný je i na výsadbu volně rostoucích či tvarovaných živých plotů.
Péče o dřín je poměrně snadná, neboť tato dřevina snáší dobře takřka jakoukoli půdu i těžkou jílovitou, nicméně nejlépe se daří v bohaté, vlhké půdě, která je dobře odvodněná. Pozor však, pro dřín není vhodná kyselá půda. Stanoviště zvolte slunné, tímto máte záruku bohaté sklizně sladkých a chutných plodů. Při výběru vhodného místa je dobré pamatovat, že zralé dřínky, tj. plody opadávají a tudíž na zpevněné ploše, terase nevypadají rozšlapané plody zrovna esteticky. Proto volte raději pro dřín umístění na zahradě v trávníku či v keřové skupině, kde opadávající plody nebudou působit nevzhledný problém.
Ovocná dřevina odolávající mrazu
Dřín je otužilec, přestože vyžaduje slunné místo, tak ale snese dobře i mráz, vůči kterému je náležitě odolný. Dokonce se uplatní i na stanovištích, na kterých se ostatním ovocným dřevinám nedaří. Dřín má bohatý kořenový systém, zpevňuje půdu a zabraňuje erozivní činnosti. Pozitivní je, že dřevina je značně odolná vůči chorobám, škůdcům. Dřín rovněž není okusován zvěří.
Kouzelné plody – dřínky
Plody jsou doslova vitamínovou bombou, ukrývají v sobě vysoký obsah vitamínu C, však po černém rybízu, rakytníku a šípcích, náleží mezi nejbohatší zdroj tohoto vitamínu, dále obsahují sacharidy, organické kyseliny, minerální látky i pektiny.
Plody se sklízí v době, kdy jsou vybarvené a tvrdé, z jednoho keře je možné sklidit 25 až 30 kilogramů plodů. Nejlepší způsob je setřásání plodů na plachtu prostřenou na zemi. Plody jsou polodlouhé, lesklé a jsou zbarvené od červené až po rudou. Dřínky je možné konzumovat i syrové, ale jsou však tvrdší, sladší a chutnější jsou po přejití mrazem. Můžete je zavařit ve slané vodě, kdy chutnají obdobně jako olivy, stejně tak jsou perfektní pro přípravu marmelád, moštů, likérů. Sušené plody jsou ideální pro přípravu lahodného čaje, jenž má pozitivní vliv na zažívací trakt. V lidovém léčitelství jsou sušené plody používány na střevní choroby.
Blahodárný účinek dřínu
Alespoň jednou za čas byste si měli dopřát tyto lahodné plody dřínu, které podporují imunitní systém, mají antiseptické účinky, stejně tak močopudné, tudíž dochází k efektivnímu odvodnění, pročištění močových cest i ledvin, mají vliv na zklidnění nervového systému a působí příznivě při migréně.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz