Jestli milujete luštěniny, určitě jste někdy přemýšleli nad tím, jaké by to bylo, kdybyste si pěstovali vlastní fazole. Možná jste jen neměli odvahu anebo jste nevěděli, jak se do toho pustit. S našimi tipy a triky dosáhnete maximální úrody a budete mít zásobu fazolí na celou sezonu.
Jaký druh fazolí vybrat
Jistě jste si všimli, že všechny fazole nejsou stejné a že jich existuje několik druhů. Vyberte si z nabídky ty, které máte rádi ke konzumaci.
Malé bílé fazole – jsou ploché, menší než ostatní druhy fazolí, mají krémovou strukturu a jemnou chuť. Před vařením je potřeba je namočit a používají se do polévek, salátů, pomazánek nebo jako příloha.
Velké purpurové fazole – mají neutrální chuť, což je výhoda, protože se hodí do všech pokrmů a chuť můžeme zvýraznit kořením (majoránka, šalvěj apod.)
Barevné fazole – jsou středně velké, mají červenou, hnědou nebo černou barvu, mají moučnou konzistenci a hodí se i na přípravu ostrých jídel, jako je např. chilli con carne.
Ostatní fazole (mungo, adzuki, pinto aj.) se u nás nepěstují a dovážejí se z Číny, resp. Mexika.
Co fazole potřebují, aby dobře rostly a dozrávaly
Fazole jsou pnoucí rostliny. Proto ke svému růstu potřebují oporu a důkladné vyvazování. Místo zvolte na teplém místě, ale spíše v polostínu, aby přímé polední slunce rostliny nespálilo. Půda by měla být propustná s pH 6 až 7, nikdy nesmí zcela vyschnout, takže při delším suchu musíme fazole zalít – nejlépe dešťovou vodou a jen ke kořenům, abychom nepotřísnili listy. Aby nám fazole uzrály, potřebují teplotu okolo 22 °C. Semínka tedy vyséváme v květnu až červnu přímo na místo, rostlinky začnou růst cca za 2 týdny. Ideální hloubka výsevu je 5 cm a vzdálenost jednotlivých semen 0,5 metru. Fazole můžeme vysazovat v řadách. Jejich pnoucí podoby můžeme využít i při vytvoření zastínění určité části zahrady – k posezení nebo pro stínomilné rostliny. Některé fazole mají i pěkné květy, takže nám jako bonus zahradu ozdobí.
Jak se fazole sklízí
Pnoucí fazole se sklízejí průběžně, vždy když je lusk hnědý a suchý. Existují i keříčkové fazole, které se však sklízejí najednou.
Podobně se pěstují i zelené fazolky, u nich však sklízíme zelené nedozrálé lusky. Poznáme je od ostatních fazolí tak, že jsou užší.
A co se zbytkem rostliny
Ani zbytek rostliny po sklizni nemusíte vyhazovat. Stačí ji nasekat na menší kousky a zarýt do půdy. Je to výborné hnojivo s obsahem dusíku. Příští rok však na tomto místě pěstujte jinou plodinu a fazole zas o kousek dál.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz