Jeho české jméno moc zájmu nevzbuzuje, ovšem pokud vám prozradíme, že v zemi vycházejícího slunce říkají jerlínu „perlový strom“, určitě si vaši pozornost získáme. Jerlín japonský je krásný a odolný, takže je s podivem, že se v našich zahradách či městské výsadbě vyskytuje tak zoufale málo.
Jerlín japonský (Sophora japonica L., 1767) pochází z Dálného východu. Přišel k nám z Číny a Koreje, i když dnes se hojně pěstuje i ve zmíněném Japonsku. Původní tu však není. Je ceněn zejména pro své atraktivní květy a dekorativní poupata, která opravdu vypadají jako malé perly.
Z Japonska do Evropy aneb krátce o historii jerlínu
Tento nevšední strom byl poprvé přivezen do Evropy v roce 1750. V našich podmínkách dorůstá do výšky 20 až 25 metrů. Poradí si prakticky s jakýmkoliv znečištěním, nemá ale rád příliš nízké teploty. Zvláště mladé stromy může zimní mráz zcela zničit, proto se doporučuje jejich ochrana netkanou textilií.
Náročnější péči vám však vynahradí svým nevšedním vzhledem. Bílé květy se objevují v polovině léta, plody pak na začátku podzimu, obvykle na přelomu září a října. Plody jerlínu jsou lusky, které z dálky vypadají jako řetězec perel – odtud tedy pochází přízvisko „perlový“, byť se většina lidí domnívá, že za ním stojí již zmíněný tvar poupat.
Jerlín japonský je odolný vůči znečištění vzduchu i půdy. Z tohoto důvodu je vhodný mimo jiné do městských parků nebo botanických zahrad případně všude tam, kde se musíte potýkat např. s blízkostí frekventované cesty nebo pole, často ošetřovaného chemií. Nejlépe roste v propustné, alkalické půdě. Má rád slunce a teplo a je mimořádně odolný vůči suchu. Ublížit mu naopak může přemokření.
Proč si ještě pořídit perlový strom? Ocení ho třeba včelaři
Kvality jerlínu japonského ocení nejen milovníci exotické zeleně. Je totiž velmi cenný i pro včelaře – kvůli pozdnímu kvetení medonosných květů. V Asii zase jeho dřevo oceňují truhláři, kteří ho používají při výrobě nábytku a dřevěných podlah, ale i při tvorbě hudebních nástrojů.
A abychom nezapomněli, jde také o ceněnou rostlinu lidové medicíny. Pro léčebné účely se používá především extrakt z listů, tinktura nebo odvar. Jerlín obsahuje hlavně rutin – organickou chemickou sloučeninu, podporující zdraví kardiovaskulárního systému. Posiluje rovněž oběhový systém a imunitní systém a příznivě působí i na tzv. špatný cholesterol.
Pomáhá v boji proti zánětu a má antibakteriální účinky. Doporučuje se také při nachlazení a na anginu pectoris. Receptury z jerlínu pomáhají také lidem, které trápí pocit chladu v rukou a nohou, stejně jako pro ty, kteří trpí revmatismem, křečovými žilami nebo hemoroidy. A příznivě působí také na lupénku, vypadávání vlasů či na ekzémy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz