Pokud máte rádi uklidňující modrou barvu, vysaďte si na zahradě len. I v horkém letním počasí nepotřebuje zalévání. Osaďte jimi štěrkové záhony.
Len vytrvalý a Len narbonský, jsou od sebe na první pohled k nerozeznání. Jsou to trvalky, které kvetou půvabnými, modrými kvítky. Samotné květy moc dlouho nekvetou, ale nemusíte mít strach, že by něžná krása zdobila vaši zahrádku jen krátce, stále se tvoří nové kvítky. Len není náročný na pěstování. Plodem lnu je tobolka, která obsahuje semena. Rostlina je mrazuvzdorná. Len kvete v období červen-srpen.
Pěstování lnu
Len velmi dobře snáší sucho a přímo miluje slunce. Nevadí mu ani sušší půda, ale musí být propustná, což má rád zvlášť len narbonský. Půdu snese i kamenitou a nejlépe bohatou na vápník.
Sazeničky sázejte přibližně 40 cm od sebe. Mladé rostlinky zaléváme, zvlášť za suchého počasí, později už nebude tolik třeba. Trsy rozdělte zhruba po šesti letech nebo si můžete také vypěstovat nové rostlinky ze semen, výsev se provádí časně zjara, nejlépe do skleníku nebo pařeniště. V květnu už můžete vysévat přímo na záhon. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tím kvetení nových.
Hodí se do souvislých porostů s trvalkami nebo do směsi trvalek. Také do květinové louky nebo mezi dřeviny. Dobře se mu daří na suchých a slunných místech.
Len narbonský
Trvalka, která má o něco tmavší květy než len vytrvalý a jsou také o trochu větší. Dorůstá do výšky 30-50 cm. Období kvetení je červen-červenec. Na začátku jara se doporučuje důkladně prostříhat. Půdu potřebuje sušší a dobře propustnou.
Len vytrvalý
Může dorůstat výšky až 50 cm, lodyha na sobě má několik modrých květů. Ty se postupně rozevírají od června do srpna. Snadno dochází k množení samovýsevem, k dostání jsou i nižší kultivary. Půdu má rád propustnou a lehkou.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz