Lilie jsou po růžích určitě nejkrásnějšími květinami, které si můžeme do zahrady pořídit. A protože se dají pěstovat jak na záhonech, tak v květináčích, hodí se opravdu do každé zahrádky.
Druhy lilií
Lilií existuje nepřeberné množství, jak co do druhů, tak co do barev. Nejznámější je lilie tygrovaná, lilie bělostná či lilie královská. Některé druhy se liší v požadavcích na péči – viz dále.
Vhodné stanoviště
Lilie můžeme pěstovat na záhonech i v květináčích, ovšem nejlépe jim vyhovuje lehčí, humózní, dobře propustná půda. Většina druhů má ráda mírně kyselou půdu. Stanoviště by mělo být na plném slunci.
Zálivka
Lilie je potřeba zalévat zejména při kvetení. Nemají rády vysušenou půdu, ale ani půdu přemokřenou. Po odkvetení již lilie nezaléváme, aby nezahnívaly cibulky.
Vysazování cibulek
Cibulky raně kvetoucích lilií vysazujeme na podzim, cibulky pozdně kvetoucích lilií brzy na jaře. V každém případě necháváme nad cibulkou asi 3x větší vrstvu hlíny, než je výška cibulky. Totéž platí i o vysazování do květináčů.
Lilie tygrovaná
Lilie tygrovaná vytváří v úžlabích listů tzv. pacibulky. Ty můžeme sbírat a během srpna zasadit do země – nejlépe do řádků vzdálených cca 15 cm a s rozestupem 5 cm. Cibulkám přidáme do půdy směs písku, rašeliny a kompostu.
Lilie bělostná
Lilii bělostnou je potřeba přesadit, když po několika letech vyčerpá půdu, ve které je zasazena. Nejlépe působí, je-li vysazena po skupinkách.
Lilie královská
Je vhodná i pro pěstování v květináčích. Při mírné zimě můžeme květináč nechat přezimovat venku. Pokud pěstujeme tuto lilii v záhoně, cibulky na zimu vyjmeme z půdy, očistíme a uchováváme v písku či hoblinách na místě chráněném proti mrazu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz