Lilie máme spojené zejména s pěstováním na záhonku. Na zahrádce se však často musíme potýkat s hlodavci a dalšími nežádoucími faktory, které způsobují, že cibulky lilií z půdy jednoduše zmizí. Proto se na našich terasách a balkonech stále častěji objevují lilie v květináčích.
Pro pěstování v kontejnerech se hodí prakticky jakékoliv hybridy lilií. I když vzhledem k omezené oblasti pro vývoj kořenového systému v prostorách malého květináče je lepší zvolit nižší a trpasličí kultivary. Ve větších nádobách je samozřejmě možné mísit různé odrůdy a dokonce vytvářet různé zajímavé kompozice, jež mohou díky postupnému vykvétání jednotlivých rostlin zdobit náš dům klidně po celou sezónu.
Pěstování lilií v nádobách je o něco složitější
Vyžadují totiž častější péči. Nejlepším místem pro jejich pěstované je slunné, teplé a chráněné stanoviště a to platí i pro ty balkonové. Ovšem půjde-li to, vždy se vyhněte přímému slunečnímu záření. Tím radikálně snížíte riziko rychlého vyschnutí substrátu, které škodí zejména poupatům a kvetoucím rostlinám.
Pokud s liliemi začínáte, vyplatí se vybrat mírně zastíněný kout balkónu a první rok či dva pěstovat rostliny tam. Pokvetou sice méně, zato se dokonale seznámíte s jejich nároky a nutností stálé péče. Ve výběru půdy se naopak nic nemění – substrát by měl být bohatý na živiny, středně vlhký a dobře propustný. Pro většinu druhů lilií je optimální pH půdy mezi 5,5-6,5. Japonské a americké lilie ovšem upřednostňují o něco málo nižší pH s hodnotami 4,5-5,0.
Truhlíky a květináče pro pěstování lilií by měly být minimálně 20 centimetrů hluboké. Čím hlubší, tím lepší. Musíte vzít v úvahu zejména nutnou drenážní vrstvu, která potřebuje sama o sobě několik centimetrů. Dávejte přednost nádobám z hlíny, keramiky, dřeva a betonu. Ty plastové příliš vhodné nejsou – rychle se přehřívají a vysychají.
Kdy začít s pěstováním
Cibulky lilií vysazujte do nádob na konci dubna a okamžitě je vyneste ven. Ovšem předtím se vyplatí ošetřit je proti houbovým chorobám. Už při výsadbě je můžete kombinovat s jinými rostlinami. Skvěle se hodí například listnaté pelargónie nebo lobelky. Spíše se však doporučuje počkat s jejich výsadbou až na konec května, kdy už lilie vzejdou a začnou si vymezovat svůj „prostor“.
Náš tip: Lilie lze sázet do nádob už dříve – v polovině března, což zaručí dřívější kvetení. Ovšem v takovém případě by se měly první měsíc pěstovat ve světlé a chladné místnosti, na umístnění ven je ještě příliš brzy a mráz by je mohl nenávratně poničit.
Jak na správnou zálivku
Nejdůležitějším bodem správné péče je pravidelné a dostatečné zalévání. Substrát nesmí nikdy vyschnout! V létě zaléváme i každý druhý den, v závislosti na velikosti květináče. Současně je však třeba dbát na to, aby nedošlo k přemokření. Přebytek vody v půdě je škodlivější než její krátkodobý nedostatek.
Ruku v ruce jde se zálivkou i hnojení. Určitě si nepořizujte jedno univerzální hnojivo na celou sezónu. Spíše se přidržte tohoto schématu:
fosforečná a draselná hnojiva na konci jara a léta
Lze také použít univerzální tekutá hnojiva, např. hnojivo pro muškáty, které liliím obzvláště svědčí. Ve fázi intenzivního růstu je třeba lilie přihnojovat dokonce každých 7-10 dní, později stačí 1-2x za měsíc. A pokud nechcete lilie před zimou vyjímat z nádoby, vyměňte v příštím roce alespoň horní vrstvu substrátu a hnojte jako obvykle.
Zimování balkonových lilií
Před příchodem prvních mrazíků mohou být květináče ponechány na terase (ovšem s důkladnou zimní ochranou) nebo přeneseny do chladné místnosti. Nezapomeňte na to, že tyto květiny potřebují chladné období, jinak příštího jara vykvetou jen velmi málo. Cibulky je také možné vykopat, usušit a skladovat při teplotě 2-4 ° C.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz