V době vegetačního klidu, kdy už se většina okrasných květin loučí, můžete svou zahrádku rozzářit barvami. Okrasné zelí nastupuje, když teplota klesá pod 100 C. Při mírné zimě, může krášlit zahrádku až do jara.
Okrasné zelí (Brassica oleracea) pochází většinou z Japonska, kde je velmi populární jako okrasná rostlina. K vaření se příliš nehodí, protože má nahořklou chuť, což však nevadí, protože je vyšlechtěno prvotně k okrase. Má listy s výrazným žilkováním, které zespodu připomínají kapustu. Směrem nahoru vytváří atraktivní kudrnatou nebo střapatou růžici. Růžice se může vybarvovat do temně zelené, bílé nebo fialových odstínů. Ke změně barev dochází nejčastěji při teplotách okolo bodu mrazu, rostlina tak reaguje na nízké teploty a zelené barvivo chlorofyl se pomalu mění na barevný antokyan.
Jak okrasné zelí pěstovat
Rostlinu vyséváme v období červen-červenec. Do podzimu vytvoří dostatek ozdobných listů. Nejlepší je slunné stanoviště s výhřevnou půdou a dostatkem humusu, vyhovuje mu vápenitá půda. Do zeminy nepřidávejte dusíkatá hnojiva. Za 4-5 týdnů rostliny přesadíme do květináčů. Rostliny rozmístíme do sponu 30x30cm. Chraňte je před žravým hmyzem a housenkami motýlů. Přibližně za 90 dní od výsevu jsou sazenice připravené k výsadbě. Okrasné zelí potřebuje dostatek zálivky, jen pozor na přelití. S klesajícími teplotami omezte i zálivku a v mrazu zcela vynechte. Na zimu nepotřebuje zvláštní ochranu.
V květnu jsou k dostání předpěstované sazeničky, které si můžete zakoupit. Okrasné zelí lze pěstovat i v nádobách a pěstební podmínky jsou stejné, jen musíte více pohlídat zálivku. Výsev můžete provést i v březnu, do nádob ve skleníku nebo doma za oknem, na venkovní stanoviště potom přesazujeme v druhé půli května.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz