Ruj: Ruje jsou zajímavé keře až stromy, které jsou velmi snadné na pěstování. Ačkoliv ani jedna z rují nepochází z naší domoviny, snášejí naše podnebí dobře a jsou i vcelku mrazuvzdorné.
Ruj obvejčitá
Ruj obvejčitá (Cotinus obovatus) je spíše stromovitého vzrůstu a dorůstá výšky až 10 m. Domovinou jí je Severní Amerika. Tato ruj vás osloví chmýrovitým květenstvím, které připomíná paruku, avšak nedosahuje velikosti květenství a plodů ruje vlasaté. Na podzim vás ruj obvejčitá překvapí intenzivním oranžovým zbarvením listů. Tento druh ruje je plně otužilý, pokud jej vysadíte na teplé a chráněné místo.
Ruj vlasatá
Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) bývá někdy nazývána přezdívkou „kouřící keř“. Je asi 3 metry vysoká a stejně tak i široká. Domovinou jí je jižní Evropa a střední Asie. Květy jsou žluté, a když opadají, zůstanou na keři jejich péřitě chlupaté stopky a chlupaté plody, které vypadají jako vlasy. Nejznámějším kultivarem, který se často pěstuje, je červenolistý „Royal Purple“.
Jaké stanoviště ruje potřebují
Ruje potřebují světlé, slunné, teplé a chráněné stanoviště. Slunce potřebují zejména kultivary s barevnými listy, jinak listy vyblednou. Dále potřebují propustnou, hlinito-písčitou půdu, můžete jim přidat vápník. Snesou přísušek spíše než přemokření a stačí jim i chudá půda. Snáší dobře mrazy, jen při velmi nízkých teplotách mohou namrzat mladé výhony, které však stačí na jaře ostříhat. Ostatně řez snáší velmi dobře a dá se snadno tvarovat.
Jak si ruj namnožit
Existuje mnoho způsobů množení. Původní kultivar je možné množit semeny, která vyséváme na jaře. Poněkud složité a ne vždy úspěšné je řízkování a hřížení. Nejspolehlivější metodou je bezesporu roubování na semenáčky původní ruje vlasaté. S roubováním si nechte poradit od odborníka.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz