Žádný pořádný zahrádkář se bez něj neobejde. Říká se mu také zahrádkářské zlato, to se však ne vždy třpytí tak, jak potřebujete. Málokdo to ví, ale ne všechny druhy hnoje jsou použitelné univerzálně. Ukážeme vám, jak se od sebe jednotlivé typy liší, a přidáme dobré rady do začátku. Víte, jak správně používat hnůj?
Většina hnojů najde své uplatnění jako hnojivo pro rostliny, některé jsou však vhodné pouze na kompostování. To však jen v případě, že zvířata ve vašem chovu nemusela užívat jakékoliv léky nebo dokonce antibiotika. Tyto látky totiž prostupují skrze půdu až do pěstovaných rostlin, odkud se pak dostanou do naší potravy. Z tohoto důvodu jsou nevhodné jakékoliv hnoje z velkochovů a neověřených zdrojů.
Drůbeží trus do záhonu nepatří
Ano, slepice má v hospodářství téměř každý, jejich odpad se však na přímé hnojení nehodí. Rychle se rozkládá a to většině rostlin nedělá dobře. Můžete z něj připravit zákvas nebo výluh, případně ho použít pro urychlení kompostu.
Králičí hnůj podpoří ty největší rychlíky
Odpad z králíkáren obsahuje hodně živin, je tedy vhodný jen pro ovoce a zeleninu s opravdu rychlým růstem, ostatní by se příliš rychle vytáhly do výšky a to by nedělalo dobrotu. Bez obav ho však můžete kompostovat.
Kravský hnůj je téměř univerzální
Mezi zahrádkáři patří k nejoblíbenějším. Díky nedokonalému trávení přežvýkavců v něm najdeme mnoho rostlinných zbytků využitelných pro hnojení. Samotný však může být příliš agresivní, proto ho vždy smíchejte se zeminou v poměru 1×1 než ho přidáte na záhony.
Koňský hnůj jako základ kompostu
Má téměř stejné vlastnosti jako ten kravský a skvěle poslouží prakticky jakýmkoliv rostlinám. A absolutně dokonalý je při zakládání domácího kompostu. Rychle ho nastartuje a urychlí proces rozkladu v nejspodnějších vrstvách. Skvěle se hodí i do tzv. rychlého kompostu.
Prasečí hnůj vám zajistí skvělé maliny
Má málo vápníku draslíku, takže mezi zahrádkáři příliš oblíbený není. Pokud však stojíte o chutnou úrodu malin, ale i pórku a celeru, bude pro vás ideální.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
A jaké vlastnosti má ovčí hnůj?
A to si představte, že já používám hnůj ovčí. On to vlastně ani není hnůj, ale po druhém roce to je jíž substrát, který musím nakopat a nakládám ho lopatou. Ten valí!!!