Chřestová sezóna obvykle začíná v dubnu a končí v červnu. Právě tehdy se na pultech našich obchodů objevuje ten zaručeně nejčerstvější a nejkřupavější. Mnohdy se však o jeho nejlahodnější nuance připravujeme sami nevhodným způsobem vaření. Jak tedy vařit chřest?
Možná tomu nebudete věřit, ale i při použití obyčejného povaření v horké vodě se dá udělat spousta chyb. Na talíř pak vytáhnete spíše gumovou žvýkačku bez chuti než skutečně lahodný chřest.
Základním postup při vaření chřestu s jedním malým trikem navíc
Vaše úspěšné vaření začíná už v obchodě. Dívejte se zejména na stav chřestových hlaviček. Musí být uzavřené a pevné. Zvadlost je známkou dlouhého skladování, přílišné otevření zase pozdní sklizně. Na talíři už toho potom bohužel příliš nezachráníte. Mimochodem – správně skladovaný chřest by měl po zlomení křupnout. Je-li zvadlý, nejspíše se nezlomí vůbec, nebo jen s velkými obtížemi.
Jakmile budete mít chřest doma, s jeho úpravou už příliš neotálejte. Nejdříve prohmatejte stonky a odstraňte veškeré zdřevnatělé části. Hned poté oloupejte tuhé a nejedlé pásky zelené pokožky a nakonec zeleninu omyjte ve studené vodě.
Připravte si v hrnci horkou vodu a chřest do ní vložte. Ovšem pozor – chřestové hlavičky potřebují pro uvaření mnohem kratší dobu než stonky chřestu, takže je pro začátek položte k okraji hrnce tak, aby do vody nespadly. Vařte pět minut se zakrytou pokličkou, poté je vhoďte dovnitř a vařte dalších pět minut.
Po této době by měl být chřest uvařený přesně akorát. Zjistíte to jednoduše – stačí vzít vidličku a píchnout s ní do nejtlustší části chřestu. Pokud hladce projede skrz, je vše hotovo. Jestliže jí však chřest bude klást odpor, přidejte k vaření ještě 1-2 minuty a poté stejný test udělejte znovu. Chřest je nyní hotový. Stačí ho vyjmout z hrnce, nechat okapat a servírovat – třeba jen tak, politý rozpuštěným máslem.
Recepty z chřestu pro všechny labužníky
Rádi byste si z chřestu dopřáli něco víc, případně v kuchyni s oblibou experimentujete? Vezměte si chřest do parády a vytvořte z něj plnohodnotné recepty. My jsme se dnes inspirovali ve Francii a Itálii a předkládáme vám tři absolutní klasiky.
Jednoduše připravený chřest po italsku
Snadnější už to asi ani být nemůže. Italové si chřest nedopřávají teplý, ale nýbrž vlažný – leckdy dokonce úplně studený. Podávají ho jako salát a to buď s listovou zeleninou neb jen tak na talířku.
Uvařený chřest nechte vychladnout, poté ho nakrájejte na kolečka a na talíři ještě dochuťte solí a pepřem. Nakonec zakapejte olivovým olejem a podávejte s čerstvým pečivem.
Recept na chřest s holandskou omáčkou
Chřest si připravte podle návodu výše. Mezitím si však v menším hrnci roztavte pět lžic másla a ve druhém kastrolku, postaveném na mírném plameni, rozšlehejte dva žloutky ze slepičích vajec. Dejte do toho opravdu sílu a postupně přilévejte máslo spolu se dvěma lžícemi vody. Holandská omáčka nesmí zhoustnout, ani by v ní neměly plavat žádné hrudky! Uvařený chřest naservírujte na talíř a přelijte omáčkou. Dobrou chuť!
Zapečený chřest a parmazánem
A je tu další návštěva Itálie. Předehřejte troubu na 250 °C a chřest opět správně povařte. Připravte si k ruce malý pekáček a okapaný chřest do něj naskládejte pěkně po vrstvách. Každou vrstvu prosypte strouhaným parmazánem a zakápněte jednou nebo dvěma lžičkami másla.
Pečte asi čtvrt hodinky, dokud se na chřestu neobjeví tenká zlatá kůrčička. V tomto okamžiku už můžete servírovat. Ale pokud navíc ještě chřest posypete praženými lískovými oříšky a přelijete rozpuštěným máslem, okamžitě získáte legendární chřest po milánsku. A ten opravdu stojí za to.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz