Pokud si uvědomujete, že půda na vaší zahradě nedosahuje svého potenciálu, nemusíte to vzdávat. Podívejte se na následujících 5 způsobů, jak vylepšit půdu. Těchto pět jednoduchých kroků pro pěstování zeleniny a květin přirozenými metodami je založeno na velkoplošném výzkumu.
1. Znečišťujte půdu co nejméně
Zdraví půdy začíná jedním základním principem: neznečišťujte ji. Jistě, půda podporuje kořeny a pomáhá udržovat rostliny, ale také slouží jako prostředí pro prospěšné mikroorganismy. Pod našima nohama se tak šíří neuvěřitelný svět obsahující miliardy mikroorganismů, které pracují v půdě po dobu několika miliónu let. Na ekosystému půdy závisí jejich rostliny – kolik je v půdě výživy, vody, a ochrany před chemickými látkami, chorobami a hmyzem.
Místo využívání chemického hnojiva zkuste používat organické způsoby výživy a ochrany půdy. Můžete si vytvořit vlastní kompost nebo si jej koupit. Snažte se co nejméně narušovat půdu – na místo kopání velkých děr či řádků kopejte do půdy jen tolik, kolik je potřeba.
2. Mír s plevelem
Může to znít zvláštně – možná dokonce chaoticky, pokud jde o terénní úpravy – ale plevel nemusí být považován za nepřítele. Dokonce i nezvaná rostlina může pomoci chránit půdu a živit mikroorganismy při jejich práci pod povrchem.
Než abyste plevel vytrhávali i s kořeny, zkuste ho spíše zastřihnout. Poté rozptylte stonky plevele mezi rostliny, které chcete pěstovat. Tato organická hmota funguje jako mulčování a působí jako kompost, jak se rozkládá.
3. Podporujte rozmanitost
V přírodě je v každém čtverečním metru tak velká rozmanitost rostlin, hmyzu a všech druhů života. Tato biodiverzita napomáhá živení a podpoře biologické rozmanitosti v půdě. Nechte se inspirovat touto divokou přírodou a pěstujte ve své zahradě různé druhy zeleniny, ovoce, květin, bylinek a dalších rostlin. Rozmanitost podporuje zdravou a odolnou půdu a může také přilákat novou směs opylovačů.
4. Pěstujte krycí plodiny
Cílem je udržet zahradní půdu obsazenou buď zakrytím mrtvými rostlinnými materiály, nebo vyživováním kořenů v zemi. Krycí plodiny hrají dvojí roli. Spolupracují s mikroorganismy tím, že rozšiřují své kořeny v průběhu růstu a poskytují další organický materiál k ochraně půdy po jejich sklizni. V malých zahradách jednoduše zastřihněte plodiny nůžkami a rozptylte je na holé půdě.
Jaký druh krycí plodiny zvolit? Za prvé zvažte, co by mohlo prospívat ve vaší lokalitě a klimatu. Podívejte se, které rostliny a květiny pochází s vašeho regionu. Použít můžete ale cokoli, co bude růst.
5. Vyměňte chemická hnojiva pro kompost
Když se rostliny spoléhají na hnojivo, jsou líné. Jejich partnerství s mikroorganismy v půdě se mění, což může mít dopad na širší komunitu mikrobů. Použitím kompostu místo chemikálií vylepšujete půdu s koncentrací mikroorganismů a uhlíku, které rostlinám pomáhají.
Pokud máte málo vlastního kompostu, můžete hledat i na jiných zdrojích. Některá města shromažďují potravinový odpad a vyrábějí výsledný kompost veřejnosti. Organický materiál můžete koupit také v zahradních centrech nebo koupit od regionálních zemědělců.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz