Vysadit strom. Zdá se to jednoduché, viďte? Ať už pěstujete strom za jakýmkoli účelem, úkol je jasný: vykopete díru, dáte do ní strom. Tento úkol ale zahrnuje spoustu úskalí. Proto tento proces není až tak jednoduchý. Pěstování stromu s péčí zajistí to, že váš strom bude v budoucnu prosperovat po dlouhé roky.
Vyberte to správné místo
Více než cokoli jiného, výběr správného místa je nejdůležitější součástí výsadby. Představujete si nádherný kvetoucí strom uprostřed vašeho dvorku? Budete potřebovat slunečné místo. Také dbejte na to, ať strom zasadíte dostatečně daleko od zdí, plotů atd. – počítejte s tím, že strom se bude zvětšovat a bude mít velký kořenový systém.
Výběr stromu
Než si koupíte strom, zhodnoťte jeho potřeby. Jednak na místo, které potřebuje k dispozici, ale také další faktory. Jakou půdu strom potřebuje – suchou a písčitou nebo vlhkou a kompaktní? Čím více informací si zjistíte před koupí stromu, tím lépe se mu bude dařit.
Vykopat díru do země umí snad každý. Ale ne všechny díry jsou vhodné právě pro váš strom. Vaše díra by měla mít stejnou hloubku jako kořenová koule (většinou když si přinesete domů strom z pěstitelské školky, je kořen zabalen do jakési koule). Půda přitom přichází až k základně kmene stromu, když je zakopán. Vykopejte dostatečně široký otvor tak, abyste nechali několik centimetrů prostoru kolem kořenů. Tím podpoříte snadný a rychlý růst kořenů (a rychlé a zdravé usazení).
Zakopejte díru
Při zakopávání díry odstraňte veškeré nečistoty. V průběhu času váš strom pohltí veškerou nečistotu, která ho obklopuje. Pokud tedy odstraníte tolik nečistot, kolik jen můžete, zabráníte tomu, aby se objevila ve vašem stromu. Pokud zasadíte strom ve svahu, při zakopávání každou chvilku ustupte a dívejte se na úhel, pod kterým je váš strom zasazen. Ujistěte se, že stále stojí ve vzpřímené poloze.
Udržujte půdu hydratovanou
Výsadba je důležitým milníkem v dlouhém životě stromu a neobejde se bez problémů. Protože stromek byl léta pěstován v nádobě, může být pro něj přenesení do půdy traumatizující: v jediném náhlém okamžiku je většina kořenů stromu (které jsou zodpovědné za většinu příjmu vody) zničena a listy jsou vystaveny naprosto odlišnému druhu světla.
Hnojení
Buďte laskaví ke svému stromu a dejte mu spoustu vody zejména v prvních měsících, abyste zajistili jeho hladký a šťastný přechod do země. Kontrolujte půdu stromu, i když prší. Po roku nebo více je nutné hnojení. Hnojení povzbuzuje růst stromu, kořenů a růst listů.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz