Tak na tuto otázku se snaží odpovědět již generace zemědělců. Někteří propagují tzv. biozemědělství bez jakýchkoliv chemických postřiků, jiní naopak nedají na postřiky dopustit. Pravda ale je – tak jako ostatně vždycky – někde uprostřed.
Kterým postřikům se můžeme vyhnout a které naopak použijeme nejčastěji?
Rozdělíme-li si postřiky do jednotlivých skupin, pak se docela dobře můžeme – alespoň na malé zahrádce – vyhnout herbicidům (postřikům proti plevelům), když budeme likvidovat plevel sami ručně. Celkem dobře se můžeme vyhnout i mnoha insekticidům (prostředkům proti škodlivému hmyzu), a to když do zahrady nalákáme přirozené predátory mšic, larev běláska zelného atd. Již méně se nám podaří vyhnout se fungicidům, které používáme proti houbovým chorobám. Zde sice docela dobře funguje prevence – správná zálivka, dostatečné větrání, ale při výskytu houbovitých chorob již obvykle po chemii sáhnout musíme.
Jak s postřiky zacházet
Když už musíme po nějakém tom pesticidu (souhrnný název pro všechny chemické prostředky proti škůdcům) sáhnout, je potřeba vědět, že při práci nesmíte jíst, pít ani kouřit a v ideálním případě byste měli použít ochranné pomůcky (vhodný oděv, gumové holínky, gumové rukavice, ochranné brýle na oči). Dále je potřeba dodržovat tzv. ochranné lhůty, tj. doby od postřiku po sklizeň.
Dodržování ochranných pásem
Neméně důležitou součástí práce s postřiky je také dodržování ochranných pásem: od okolních zahrad nebo pole byste měli používat chemické prostředky ideálně ve vzdálenosti 15 m (což je někdy skoro nemožné), od potoka nebo řeky rovněž 15 m, od zdroje pitné vody dokonce 30 m.
Nejčastější fungicidy a kdy je použít
Jedním z nejčastějších postřiků je Kuprikol 50, který používáme proti plísni bramborové, plísni cibulové, plísni rajčat i bakteriální skvrnitosti okurek. Obvyklá ochranná lhůta je 7 dní.
Dalším často používaným fungicidem je Dithane M 45. Používá se při plísni bramborové či plísní salátové. Ochranná lhůta je rovněž kolem 7 dnů.
Často se také doporučuje Ridomil nebo Ridomil Plus. Využijete jej proti plísni bramborové, plísni cibulové i plísni okurkové. Ochranná lhůta je od 3 do 21 dnů podle druhu plodiny.
Nejčastější insekticidy a kdy je použít
Proti mšicím je vždy možné použít Pirimor, ochranná lhůta bývá 3 dny.
Proti dřepčíkům či housenkám běláska zelného je možné použít přípravky Decis nebo Karate, proti sviluškám a roztočům pak přípravek Omite s ochrannou lhůtou kolem 5 dnů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz