Japonské neboli dlanolisté javory jsou výstavním kouskem nejen pěstěných zahrad. Vypěstovat si tento skvost můžete i na terase. Zpravidla jde o nižší stromky, které se vyznačují bohatou a pestrobarevnou škálou listů. Z dostupných kultivátorů si vybere každý. Pěstování se netřeba obávat. Japonský javor není náročný, jen mu vadí vítr, přímé slunce po většinu dne a průvan.
Jak na samotné množení?
Rozmnožování japonského javoru je možné několika způsoby, mezi které náleží výsev, řízkování a štěpování. Můžete koupit dřevinu, která je však v závislosti na velikosti úměrná ceně. Neobvyklé a málo známé kultivary je možné zakoupit u soukromých pěstitelů, kteří se specializují na japonské javory.
Sazenice můžete tedy pořídit v různých velikostech. Malé rostlinky okolo 15 centimetrů jsou nejlevnější variantou, ale potrvá pár let, než vyrostou. Lépe vypadají starší stromky, které jsou větší.
Výběr vhodné nádoby
Dle velikosti stromku vyberte nádobu, ve které budete javor pěstovat. Nádoba by měla mít minimálně o 5 centimetrů větší průměr než původní kontejner.
Můžete zvolit obyčejný květináč, jenž usadíte do větší dekorativní nádoby, která působí lépe po estetické stránce, ale též se jedná o efektivní možnost zateplení, které může pomoci ochránit stromek v zimě.
Na trhu lze pořídit nádoby mnoha tvarů, velikostí, které jsou vyrobené z různých materiálů. Je dobré zvolit střízlivější barevné provedení, aby nádoba neupoutala větší pozornost než samotná rostlina. Výhodné a praktické jsou nádoby z mrazuvzdorného materiálu. Díky tomu nebudete muset javor přesazovat po každé zimě.
Podstatná je správná výsadba a kvalitní zemina
Na dno nádoby dejte drobné oblázky, střepy z hliněného květináče či můžete nasypat silnější vrstvu drenáže z keramzitu. Tato drenáž je důležitá, bez ní by docházelo k přemokření zeminy a následnému uhnívání kořenů a poté celé rostliny. Pořízená nádoba musí mít více drenážních otvorů, bez nich by drenáž samozřejmě nebyla nic platná.
Nádobu naplňte zhruba do jedné třetiny zeminou, která by měla být kyselejší. Do koupeného zahradnického substrátu můžete přimíchat z jedné třetiny rozleželý kompost či rašelinu pro azalky. Rovněž je vhodná drcená kůra, která okyseluje zeminu v nádobě a chrání povrch půdy před přehřátím. Do nádoby poté usaďte javor a po zasypání zem přimáčkněte, zalijte, aby zemina dostatečně sedla ke kořenům. Nad zeminou si ponechte 2 až 3 centimetry na nastýlku, tj. drcenou kůru.
Adekvátní stanoviště
Japonské javory nejsou náročné. Proti větru je možná ochrana na balkonu bambusovou zástěnou či rákosové rohoží. Proti letnímu přímému slunci je dobré použít rolety, žaluzie. Vzhledem k tomu, že rostlina nemá ráda přímé slunce, není vhodným místem pro umístění balkon či terasa orientovaná na jih, jestliže kout s rostlinou nezastíníte.
Zima není nepřítel
Japonské javory vyžadují více péče pouze před zazimováním. I když se jedná o mrazuvzdornou rostlinu, je nutné správné zaopatření na zimní čas. Nádobu obalte jutou nebo bublinkovou foliií, můžete zvolit obojí, postačí i netkaná textilie. Pokud hrozí tuhá zima či se jedná o drsnější klimatické podmínky, zabalte celý stromek do netkané textilie. Také v tomto zimním období nezapomeňte na občasnou zálivku.
Zálivka je důležitá, neboť přemokření rostlině nesvědčí a přeschnutí má negativní vliv na poškození listů a zpomalení růstu. Nejlepší je zalévání odstátou či dešťovou vodou.
Po třech letech je potřeba vyměnit na jaře horní vrstvu zeminy a nahradit novým substrátem. Nezapomeňte na pravidelné přihnojování od jara do podzimu. Ideálně jednou za dva týdny.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Japonský javor mám na zahradě cca 13 let. Poslední dobou ztrácejí listy na konci léta červenou barvu. Čím to je a lze tomu zabránit?
Někde jsem četla „hnojit“, ale čím.