V jakých bylinkách se na jaře koupat, aby to bylo efektivní? Poradíme vám bylinky na zpevnění pleti po zimě, na uklidnění i na relaxaci. Dopřejte si bylinkovou koupel alespoň jednou týdně, má totiž velmi blahodárné účinky nejen na psychiku.
Kopřivová očišťující koupel
Právě teď na jaře jsou dostupné čerstvé kopřivy. Natrhejte si jich několik natí a dejte je louhovat do studené vody – například přes noc. Poté výluh nalijte do teplé koupele (cca 38 °C) a užijte si 20timinutovou koupel. Kopřiva vyčistí pleť, pomáhá proti vyrážkám, revmatickým bolestem i bolestem zad.
Pampelišková koupel pro jemnou pokožku
2 hrsti pampeliškových listů zalijte 1 litrem vroucí vody a nechte asi 30 minut louhovat. Poté přeceďte a vlijte do koupele. Teplota by měla být kolem 36 °C a doba koupele do 20 minut. Vaše pokožka bude čistá a hebká na dotek.
Koupel ze smrkových výhonků
Ze smrkových výhonků lze připravit nejen chutný med proti kašli, ale i koupel. Natrhejte si smrkové výhonky, které nebudou delší než 5 cm, asi 2 hrsti výhonků přelijte horkou vodou a nechte 30 minut louhovat. Přecezený výluh nalijte do koupele. Koupel z výhonků zažene nachlazení, rýmu i kašel, pomůže od revmatických bolestí, zvýší elasticitu pokožky a prokrví ji, a navíc vás celkově uklidní.
Rozmarýnová koupel na spaní
Aby se vám lépe spalo a před uložením ke spánku jste se zklidnili, použijte rozmarýnovou koupel. Několik větviček rozmarýnu lehce rozemněte v dlaních a zalijte vroucí vodou. Nechte 30 minut stát. Poté přeceďte a vlijte do koupele.
Levandulová koupel na zklidnění a proti plísním
Podobně účinkuje i levandulová koupel, která kromě zklidnění nervů poskytuje i desinfekci pokožce. Odstraňuje plísně, ekzémy a vyrážky. Několik kvetoucích natí levandule zalijte vroucí vodou, nechte asi 20 minut stát, a poté přecezené vlijte do teplé koupele (38 °C).
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz