S nepravým jasmínem alias pustorylem nemá tahle kráska zhola nic společného. Jde o jasmín nahokvětý (Jasminum polyanthum), rychle rostoucí liánu, které se dozajista zalíbí i u vás doma. Největším nepřítelem je pro něj totiž teplo.
Taxonomickým zařazením jde o liánu. Může dorůst až skoro dvou metrů délky. Příliš mu nesvědčí jen volný převis z květináče, mnohem raději se opře o vhodnou oporu. Nejvíce se mu líbí na kruhových oporách, na jakých se pěstují mučenky. Dobrým tipem jsou také podpěrné sloupky, obalené rašeliníkem. Ten v sobě zadržuje velké množství vláhy a následně zvlhčuje vzduch v okolí rostliny. Zvláště v suchých bytech
Dobře pěstovaný jasmín provoní celý pokoj
Může se pochlubit tmavě zelenými lesklými listy, ale tím pravým lákadlem jsou sněhobílé trubkovité květy. Objevují se v opravdu hojném počtu, má-li rostlina vše, co potřebuje. A co to je?
Zejména dostatečně velký květináč s dobrou drenáží (nejlépe keramzitem) pod vrstvou zeminy a vydatná zálivka. Jasmín by neměl nikdy svěsit listy, jinak snadno přijde o poupata. Vyžaduje také hnojení přípravky, podporujícími kvetení, každé dva týdny. Začít bychom měli v polovině září a skončit v březnu. Jasmín totiž vykvétá právě v zimě. S dobrou péčí se první poupata objeví už na začátku ledna a poslední poupě opadne začátkem dubna.
Důležité je však časté zaštipování výhonů během sezóny a každý druhý rok důkladné seřezání všech starých výhonů. Zaštípnuté výhony však nepatří do koše, naopak. Skvěle vám poslouží jako vrcholové řízky, které rychle zakoření ve směsi zeminy a písku. Stačí je umístit pod igelitový pytlík a pěstovat na světlém místě, stejně jako dospělé rostliny. Škodí jim pouze přímé polední slunce. V zimě pak nepohrdnou zimním klidem při teplotách 15 °C. Ty podpoří nádherné a bohaté kvetení.
Voňavější bratranec nahokvětého jasmínu – jasmín sambakový
Milujete zelný čaj, provoněný poupaty jasmínových květů? Pak je vám jasmín sambakový dobře známý, protože právě on má tuhle lahodnou vůni na svědomí. A chcete-li si tohle nádherné aroma užít i doma, pořiďte si jasmín sambakový (Jasminum sambac).
Náš tip: V květinářství ho seženete také pod názvem jasmín arabský. A stejné jméno je používáno i pro jeho použití v kosmetice.
Pěstuje se prakticky stejně jako jasmín nahokvětý, bude však velmi rád za letnění v polostínu. Lidové pověsti říkají, že tak nasává chutě a vůně, nutné pro tvorbu těch nejaromatičtějších květů. Ovšem pro ovonění čaje se sbírají poupata, a to hned brzy ráno. Doma to můžete také vyzkoušet. Stačí je usušit mezi lístky čaje, a pak uzavřít do tmavé a vzduchotěsné nádoby. Domácí jasmínový čaj tak potěší hne dvakrát – nejdřív duši pěstitele, a pak i duši gurmeta.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz