Klíčení semínek je velmi snadné, zábavné a především jednoduché. Zejména v zimním období tato činnost nejen zabaví pěstitele, ale úroda v podobě klíčků doplní jídelníček o veškeré důležité látky a vitamíny.
Jedná se o zcela nenáročný postup, který zvládne opravdu každý. Kouzlo spočívá v jednoduchosti. Předností je, že pořízení semínek je takřka velmi levnou záležitostí. Avšak výsledkem jsou klíčky, které jsou doslova vitamínovou bombou pro lidský organismus. Vždyť některé klíčky obsahují vyšší množství vitamínů a význačných látek než čerstvá zelenina. Pozitivní je, že v podobě klíčků můžete dopřát tělu potřebný přísun veškerých látek po celý rok, zejména pak v zimním čase. A to zdaleka není vše!
Začínáme aneb co je potřeba?
Pokud se jedná o první domácí pokus klíčení, je nejlepší volbou řeřicha setá. Jinak vybírat lze z mnoha různých druhů semínek, převážně se jedná o luštěniny. Oblíbená a velmi zdraví prospěšná jsou semínkafazole mungo, cizrna, čočka, sója, hrách apod. Předkličovat tak je možno ze spousty semen a semínek. Nejsou však vhodné klasické druhy fazolí, neboť obsahují některé přírodní toxické látky. Z tohoto důvodu není možná konzumace v syrovém stavu.
Dále je zapotřebí klíčící zařízení a voda. V rámci nádoby lze pořídit speciální misku na klíčení, která má mnoho výhod. Jednak lze neustále mít dostatečný přísun klíčků, jelikož daná nádoba obsahuje několik pater. Tím i lze klíčit různá semena. A největší výhodou je, že zabraňuje potenciálnímu vzniku plísně. Avšak vystačíte si s jakoukoliv nádobou. Dokonce lze využít i PET láhev.
Adekvátní postup klíčení
V případě použití obyčejné misky nebo tácku, je potřeba vyplnit dno buničitou vatou. Poté navlhčit, nasypat semínka. Denně je nutná kontrola vlhkosti, která je důležitá. Semínka však zároveň nikdy nesmí plavat ve vodě. Sklizeň klíčků je zhruba po týdnu od vysetí.Takto lze klíčit řeřichu.
Pokud se rozhodnete pro klíčky luštěnin, tj. sóji, fazolí mungo apod., zde je nutná nádoba. Pokud nevlastníte automatickou misku na klíčení, lze použít PET láhev či obyčejnou zavařovací sklenici. I zde je zásadní, aby semínka byla neustále ve vlhku, nikoli však v mokru neboli ve vodě. Důležité je pravidelné proplachování semen, které pozitivně eliminuje vznik plísně a mikroorganismů. Víčko od zavařovací sklenice lze propíchat slabým hřebíkem a vytvořit sítko. Sklenici s klíčky proplachovat tak, že se naplní čistou vodou a obrátí vzhůru. Tím může dírkami voda odtékat.
Využití klíčků v kuchyni
Nutno zmínit, že klíčky mohou zachutnat i tomu, kdo neholduje luštěninám. Disponují zcela odlišnou chutí. Především jsou velmi lahodné, chutné a křupavé. Ideální a nejzdravější je konzumace a využití klíčků v syrovém stavu. Takto jsou zachovány veškeré živiny, vitamíny a důležité látky.
Naklíčené luštěniny jsou výborné do salátů. Rovněž je lze nasypat na chleba, přidat do pomazánky, tvarohu apod. Vhodné je využití i v rámci dozdobení hotového pokrmu, tj. nasypat na těstoviny, na rizoto, přidat k masu, nasypat do polévky, do omáčky apod.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz