Kokoška pastuší tobolka

Česky:  

Kokoška pastuší tobolka

Latinsky:

Capsella bursa-pastoris

Slovensky:

Kapsička pastierska

Česky: Kokoška pastuší tobolka Latinsky: Capsella bursa-pastoris Slovensky: kapsička pastierska

Kokoška pastuší tobolka je jednoletá rostlina se schopností přežít ovšem i více let. I když je všeobecně považována za obtížný plevel, tak je velmi cennou léčivou rostlinou. Vytváří přízemní růžici dělených listů, ze kterých roste rozvětvující se lodyha. Rostlina dorůstá do výšky čtvrt, někdy i až do půl metru. Květy jsou zbarveny bíle. Jde o velmi drobné kvítky. Charakteristickým znakem pro kokošku pastuší tobolku jsou plody. Ty jsou umístěny v tobolkách rostliny, které svým tvarem připomínají srdce. Rostlina kvete od března do listopadu.

Kokoška pastuší tobolka je bohatá na vitamíny A, B, C, E a K, dále obsahuje vápník, měď, mangan, draslík, vlákninu, tyramin, betain, třísloviny, flavonový glykosid diosmin. Rostlina roste na cestách, lukách, příkopech, stráních, polích, ale také v zahradách.

Pěstování kokošky

Vzhledem k tomu, že se vyskytuje jako plevelná rostlina, není nikterak náročná na složení půdy. Lze ji najít a nasbírat v přírodě. Roste na polích, rumištích, kompostových navážkách, na okrajích silnic a cest, kolem sídlišť apod. Na polích je převážně rozšířena v okopaninách, zelenině i víceletých pícninách, řepce, kukuřici a obilninách. Je součástí mezi porostního období na polích a zahradách, kde během krátké doby dozraje a vysemení. Náleží mezi méně nebezpečný plevel. Bývá hostitelem četných chorob a škůdců brukvovitých rostlin.

Rostlina se rozmnožuje generativně. Kvete od časného jara do pozdního podzimu a někdy i za mírné zimy. Na jedné rostlině se vytváří až několik tisíc semen mající nepravidelně dlouhou dormanci, postupně klíčí a vzcházejí z povrchových vrstev půdy v průběhu celé vegetace. Klíčení může probíhat i za velmi nízkých teplot. Zralá semena snadno vypadávají. Dále se rostlina šíří statkovými hnojivy, komposty a pěstebními substráty.

Sběr kokošky pastuší tobolky

Sbírá se celá kvetoucí nať i s přízemní růžicí listů. Sběr se provádí v období od dubna do září, nicméně nejlépe na jaře, kdy neobsahuje velké množství semen. Nasbírané rostliny je třeba zbavit těch odkvetlých, znečištěných či napadených bílou plísní. Nať se suší ve stínu na dobře větraném místě. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C.

Jelikož se nezapařuje a dobře sesychá, je snadné sušení přirozeným teplem na sušících platech. Sušení se provádí ve vrstvách do 10 cm. Správně usušená rostlina má světle zelenou barvu, mírně zapáchá a chutná nahořkle. Skladuje se v dobře uzavíratelné nádobě či v papírovém sáčku.

Léčivé účinky kokošky pastuší tobolky

  • Mírní silnou či bolestivou menstruaci.
  • Je nápomocnou bylinou při potížích s plodností u žen.
  • Ulevuje při potížích při klimakteriu.
  • Zastavuje krvácení.
  • Bojuje proti zánětům a infekcím.
  • Urychluje hojení podrážděné pokožky.
  • Pomáhá regulovat správné zažívání.
  • Pomoc na hemeroidy.
  • Pomáhá při migréně.
  • Posiluje imunitu.
  • Pomoc na rány, otoky, pohmožděniny, záněty šlach.
  • Má antioxidační účinek.
  • Mírně snižuje krevní tlak.
  • Stimuluje pohyblivost střev.
  • Pomáhá potlačovat růst a šíření nádorových buněk.
  • Prevence koronárních chorob a kardiovaskulárních onemocněních.
  • Přispívá ke správnému fungování ledvin, jater, sleziny.

Využití a zpracování kokošky

Jedná se o rostlinu běžně používanou v kuchyni. Lístky a květy se vyznačují lehce palčivou příchutí, díky které jsou tak skvělou ingrediencí do salátů. Kořeny rostliny je možné konzumovat brzy z jara, a to i v syrovém stavu. Semena kokošky díky své chuti mohou efektivně nahradit ve vaší kuchyni například hořčici.

Ideální je používat čerstvou rostlinu. Je třeba mít na paměti, že není vhodná nadměrná konzumace, tj. nepřekročit 2 šálky čaje denně, výplach či potírání tinkturou postačí jednou denně. Při nadměrném množství může hrozit lehká otrava či vytvoření krevní sraženiny.

Čaj z kokošky pastuší tobolky: čajová lžička nasušené směsi se zalije vroucí vodou, nechá vyluhovat, přecedí a může popíjet. Čaj slouží na výše uvedené neduhy a svízele.

Obklad z kokošky: 2 hrsti kokošky pastuší tobolky ideálně v čerstvém stavu dát do síta nad hrnec s vroucí vodou. Spařenou bylinu zabalit do ručníku a dát jako obklad na postižené místo.

Tinktura: čerstvé listy, květy i stonky pastušky nakrájet nadrobno a naplnit až po hrdlo lahev. Vše zalít 38 až 40 % režnou či ovocnou pálenkou. Byliny musí být ponořené. Nechat stát na slunku či v teple po dobu 10 dnů.

Zajímavosti aneb co je dobré vědět o kokošce pastuší tobolce

Na základě pověry se z rostliny vyrábělo hrkátko, které mělo odhánět polednice a lesní víly. Pojmenování má rostlina podle plodů podobných tobolkám. Kokošce pastuší tobolce se lidově říká například matčino srdce, penízky, pastýřská kapsička, babí kapsa, selská hořčice.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist