Kombuchový ocet – ať už lihový, vinný nebo třeba jablečný – do kuchyně neodmyslitelně patří. Mnoha jídlům dodává tu správnou chuť, podporuje využitelnost některých živin apod. Co si však počít ve chvíli, kdy si ten běžný zkrátka dopřát z nejrůznějších důvodů nemůžete?
Na to je odpověď opravdu jednoduchá: vypěstujte si svůj vlastní v obyčejné sklenici od okurek. Ano, pěstování asi bude to správné slovo. A budete k tomu totiž potřebovat oblíbenou čajovou „houbu“ kombuchu, což je ve skutečnosti směs kvasinek rodu Saccharomyces a octových bakterie (nejčastěji Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum). Obvykle se z pomocí kombuchy vyrábí tzv. kvasný čaj s příznivými účinky na trávení a imunitu. Pokud to však s délkou kvašení záměrně přeženete, vyrobíte si čistokrevný ocet.
Kombuchový ocet je šetrnější k trávení a nabídne zajímavé účinné látky
Obyčejný ocet v zásadě jídlo okyselí, aniž by mu dodal něco navíc. Ovšem necháme-li pracovat prospěšné bakterie a kvasinky v takovém základu jako je kvalitní čaj, dostaneme na konci mnohem bohatší výživovou bombu.
Hotový produkt je totiž bohatý zejména na prospěšné kyseliny:
• usnovou s antibiotickým i a očistnými účinky na naše trávení,
• glukuronovou, která prospívá játrům
• a mléčnou, což je známá zásobárna energie a aktivátor metabolismu.
V menším množství se v kombuchovém octu (oproti standardním způsobem připravenému kvasnému čaji) vykytují také užitečné kvasinky, polysacharidy a aktivní enzymy, starající se o biologickou rovnováhu v našem těle.
Umíte připravit kombuchový čaj? Pak už vlastně umíte všechno
Pro přípravu kombuchového octa je nejlepší zelený čaj, byť běžně lze kombuchovou násadu vložit i do čaje černého nebo bílého. Připravte si alespoň litr čaje a nechte ho vychladnout. Poté do něj přidejte 80-100 gramů cukru (při použití většího množství čaje gramáž cukru přepočítejte) a zamíchejte. Nepoužívejte k tomu kovou lžíci a chcete-li dodat octu trochu lepší chuť, pak nahraďte obyčejný cukr třtinovým. Celý proces tím jako bonus ještě o něco urychlíte.
Dva týdny by měly stačit
Teď už zbývá jen do směsi přidat kombuchu a sklenici uložit na teplé místo bez průvanu. Překryjte ji gázou a nechte v klidu. Rozhodně se sklenicí nijak nehýbejte ani tekutinu nemíchejte. Kvasinky a bakterie potřebují ke svému správnému vývinu co největší klid.
A jak poznat, že je ocet hotový? Jedině podle chuti. Klasický kvasný čaj chutná sladko-kysele – tak trochu jako burčák. Ocet je pak samozřejmě krásně kyselý. Ochutnávejte opatrně čistým brčkem. Jakmile vám chuť nápoje přijde dost octovatá, přelijte ho přes plastové nebo bambusové sítko do čisté lahve a máte hotovo. Uchovávejte v lednici a používejte všude tam, kde se hodí běžný ocet. Budete překvapeni, jak skvěle a zdravě ho nahradí.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz