Nebojte se, nehodláme vám doporučit nějaký exotický druh staré dobré rýže. Naopak, při přípravě té květákové doopravdy využijete zeleninu, která vám běžně roste na zahrádce. Hotová je rychle a jako bonus dodá do vašeho jídelníčku množství cenných látek.
Květákovou rýži si oblíbili zejména milovníci nejrůznějšího dietního stravování. Doporučit ji však lze opravdu každému, komu chuť nebo vůně této zeleniny není nijak nepříjemná. Ochutit ji můžete zcela podle svého gusta a pokud jí připravíte dost, žádnou jinou přílohu už potřebovat nebudete.
Něco málo o květáku
Květák je jedním z nejhodnotnějších druhů zeleniny vůbec. Obsahuje zejména minerály – draslík, hořčík, mangan – a vitamíny: B1, B2, B5, B6, B9 (kyselina listová), C a K1. Je také zdrojem vlákniny a fytosterolů. Za zmínku stojí také to, že květák obvykle nezpůsobuje alergie, takže ho mohou jíst i lidé s citlivým zažíváním a děti od šesti měsíců věku. A co víc, má nízký obsah kalorií navozuje pocit sytosti, takže je vhodný i pro lidi, kteří se starají o svou postavu.
Jak na chutnou květákovou rýži
Nejde vlastně o nic jiného než o rozdrcený květák, který se svým vzhledem této tradiční obilovině velmi podobá. Ovšem aby vám z květáku nevznikla spíše nevzhledná kaše, má tento recept několik důležitých zásad.
Především nikdy se nesnažte rozdrtit květák ponorným mixérem. Raději mu věnujte pár minut navíc a omytý ho rozeberte na menší růžičky. Ty vložte do food procesoru nebo jakékoliv přístroje, který disponuje vodorovně se točícími břity. Zpracovávejte spíše po menších částech.
Jestliže nic z toho doma nemáte a květákovou rýži byste přesto chtěli zkusit, nastrouhejte ji na hrubším struhadle nebo nadrobno posekejte nožem. Ovšem připravte se na to, že následně budete tuto zeleninu uklízet z celé kuchyně. Bohužel.
Jakmile tohle dokončíte, pak máte tu nejtěžší část celé přípravy za sebou. Teď už zbývá jen květák tepelně upravit tak, aby byl pro vás stravitelný. Samozřejmě, můžete ho konzumovat i syrový zachovat tak maximum vitamínu C, proti tomu ovšem může protestovat vaše zažívání (květák nadýmá).
Asi nejjednodušší je okulit květák na malém množství oleje, mírně podlít vodou a počkat, dokud nezměkne. Alternativou může být i jeho příprava v mikrovlnné troubě. Stačí ho jen trochu posolit (nepodlévat!) a zapnout mikrovlnu na střední výkon. Celkem bude potřebovat 9-12 minut. Během této doby ho však musíme několikrát promíchat.
Příprava v páře
A máte-li k dispozici velmi jemné sítko, můžete ho připravit i v páře nad hrncem s horkou vodou. Trvá to ovšem déle. Nakonec zbývá květákovou rýži dochutit. Skvěle si rozumí s nejrůznějšími bylinkami a nic víc obvykle nepotřebuje. Mně nejvíce chutná zejména ve spojením s petrželí nebo indickým koriandrem. Ale k zahození není ani s oreganem nebo estragonem. A z koření jí rozhodně svědčí kari, to však přidejte ještě před tepelnou úpravou. Zajímavou barvu (a pár pozitivních účinků pro zdraví navíc) jí dodá i samotná kurkuma. Jen to s ní nepřežeňte, jinak bude výsledný pokrm chutnat nahořkle.
Servírujeme
Servírujte ihned k masu, omáčkám a vůbec všude tam, kde byste jinak použili rýži. A jestliže všechnu květákovou rýži nespotřebujete (je opravdu hodně sytá), uložte ji do lednice v zakryté nádobě. Vydrží tu bez úhony tři dny.
Náš tip: Tepelně upravenou květákovou rýži je možné i zamrazit. V mrazáku nedojde úhony nejméně po tři měsíce, takže může jít o dobrý tip, jak zpracovat příliš velkou úrodu květáku, kterou jednoduše aktuálně nevyužijeme.
Stejným způsobem lze připravit i rýži brokolicovou. Je sladší a vaření trvá o něco kratší dobu, takže dobře ochutnávejte, ať ji nerozvaříte na kaši!
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz