Pokud jste si na otázku z nadpisu odpověděli ano, pak vám poradíme, jak na to, aby se dílo podařilo a abyste měli z dosaženého výsledku radost vy i vaše děti.
Proč vůbec mít na zahradě louku?
Důvodů je hned několik: Louka je přirozenější biotop než anglický trávník. Louku nemusíte týden co týden sekat sekačkou na dokonalou úroveň, ale stačí dvojí pokosení/posekání. Podpoříte motýly, včely a kobylky a děti budou mít co pozorovat. Budete mít v létě každý den novou voňavou kytici lučních květin do vázy např. na jídelním stole. A to už stojí za to, nemyslíte?
Jak připravit pozemek?
Jsou dva způsoby, jak můžete začít. Pokud nemáte ještě zahradu osetou vůbec, nebo je váš starý trávník ve špatném stavu, bude nejlepší, když celý pozemek zryjete, zbavíte kořenů, popř. přidáte zeminu s malým podílem humusu – luční druhy totiž nepotřebují velké zásoby živin, takže je lepší „chudší“ půda.
Pokud máte trávník v dobrém stavu a chcete jej jen doplnit o luční druhy, doporučujeme jej nejprve projet vertikutátorem a pak zasít semínka.
Kdy s touto úpravou začít?
Zase jsou dvě možnosti: Nejlepší doba je srpen a těsný začátek podzimu, kdy máme čerstvá semínka ze sena, která můžeme zasít. Druhým vhodným obdobím je pak jaro od dubna do května, tak ale musíme počítat s tím, že některé zaseté druhy (ty, u nichž semínka k vyklíčení potřebují přemrznutí) nás vyrostou až v příští sezoně.
Kde vzít vhodná semínka?
Nejlepší semínka jsou ta, která volně a přirozeně rostou v naší přírodě v okolí. Získáme je ze sena z luk v okolí. Samozřejmě můžeme semínka i koupit, dáváme však pozor na to, aby směsi pocházely z našeho regionu. Nejkrásnější luční květiny jsou kopretiny, jetel, jitrocel, pampeliška srstnatá, šťovík, chrastavec, zvonek a pryskyřník (pozor, ten je jedovatý). Louku můžeme doplnit různými druhy trav, které v běžném osivu nejsou obsaženy, jako např. kostřava, lipnice, ovsík aj.
Jak zasít a udržovat louku?
Zasejeme cca 2 gramy semínek na 1 m2, louka se zalívá přirozeným způsobem – deštěm, zde není potřeba dodávat nějakou speciální zálivku, nehnojíme, jen posekáme, a to buď kosou, nebo sekačkou dvakrát do roka – poprvé v červnu jako seno, podruhé v srpnu jako otavu. Seno necháme uschnout na místě, aby se nám znovu vysypala semínka. Usušené seno můžeme prodat chovatelům domácích zvířat.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz