Borůvky všichni sbíráme v lesích a na horách, abychom měli zásobu na výborné koláče nebo sladké plněné knedlíky. Většina z nás také ví, že je to dobrý prostředek proti průjmu, a to jak v čerstvém stavu, tak i v sušeném. Dnes si ale o borůvkách povíme více a představíme vám i další léčivé prostředky.
Co se sbírá
Z borůvek se tradičně sbírají listy a plody. Listy sbíráme mladé v období červen až září, plody bývají zralé v červenci a srpnu – záleží na poloze: čím vyšší nadmořská výška, tím později jsou zralé. Plody i listy obsahují třísloviny, glykosidy, organické kyseliny, cukry a vitamíny (A, C). Plody i listy se používají proti průjmu, listy proti cukrovce a střevním kolikám, zevně potom k desinfekci ústní dutiny a ke koupelím při kožních onemocněních.
Čaj při cukrovce
3 lžičky řezaných listů borůvky zalijeme 0,5 litrem vody, přivedeme k varu a 10 minut povaříme. Popíjíme chladný, a to 2 šálky denně.
Čaj proti průjmu
2 lžičky sušených plodů borůvky zalijeme 0,25 litrem studené vody a necháme vyluhovat nejlépe přes noc. Pijeme 2 šálky denně.
Čaj (odvar) proti průjmu
1 lžičku sušených plodů borůvky + 1 lžičku kořene nátržníku + 0,5 lžičky listů šalvěje + 0,5 lžičky listů máty + 0,5 lžičky květů heřmánku zalijeme 0,5 litrem vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, scedíme a pijeme až 2 šálky denně, dokud potíže neodezní.
Obklad proti plísním
2 lžíce sušených listů zalijeme 0,5 litrem vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, přecedíme a necháme vychladnout. Do vychlazeného odvaru namáčíme čisté plátno a přikládáme jako obklad na kůži postiženou plísní – např. na nohách.
Borůvkový kompot proti průjmu
Čerstvě nasbírané borůvky (cca 0,5 l) propláchneme studenou vodou a necháme okapat. Mezitím si svaříme 0,5 litru vody a 200 g cukru, do této tekutiny nasypeme čisté borůvky a necháme přejít varem. Pokud budeme kompot používat ihned, není potřeba žádné konzervační látky. Pokud bychom chtěli, aby nám nějakou dobu vydržel, přidáme ještě sáček kyseliny citronové. Kompot podáváme dospělým a hlavně dětem při dlouhotrvajících průjmech jako šetrnou dietetickou stravu.
Borůvkové víno
Asi 5 litrů borůvek důkladně umyjeme, aby se odplavily všechny nečistoty. Na to si opravdu musíme dát pozor, aby se nám později víno nezkazilo. Borůvky poté nasypeme do čisté zavařovací sklenice. Pak svaříme 1,5 kg cukru a 1,5 litrem vody, přidáme skořici a hřebíček a po vychladnutí nalijeme na borůvky. Uzavřeme a necháme 2 měsíce stát. Poté prolisujeme na sítu, necháme ustát a stočíme do lahví. Víno vydrží nejméně rok do další sklizně.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz