Mít na zahradě jezírko a přitom v něm nemít leknín, to jako by vám stále něco chybělo. Jaký leknín ale vybrat a jak o něj pečovat, aby vám krásně kvetl, vydržel a nevymrzl přes zimu?
Jaký leknín vybrat
Při výběru leknínu je potřeba zvážit zejména velikost jezírka. Do malých a mělkých jezírek se hodí spíše malé kultivary (minilekníny), do velkého a hlubokého jezírka si můžete dovolit velké lekníny, které časem pokryjí i několik metrů čtverečních vody. Mezi malé kultivary patří: bílý leknín (Nymphaea Pygmaea Alba), světle žlutý leknín (Nymphaea Pygmaea Helvola) nebo růžový leknín (Nymphaea Pygmaea Rubra); mezi velké lekníny pak například bílý leknín (Nymphaea Alba), žlutý leknín (Nymphaea Chromatella), tmavě červený (Nymphaea Cardinal) nebo oranžový leknín (Nymphaea Sioux).
Jaké prostředí leknín potřebuje
Leknín potřebuje především teplou vodu s pH 5 až 6. Je to zejména proto, že při takovéto kyselosti se ve vodě netvoří řasy, které by lekníny zahubily. Kyselost vody je možné zvýšit přidáním jemně drceného hnědého uhlí.
Jak lekníny vysadit
Lekníny je nejlepší vysazovat na přelomu května a června. Koupený leknín v květináči přesadíme do nádoby nebo koše s dostatkem substrátu a přidáme granulované hnojivo. Aby nám substrát ve vodě neuplaval, můžeme jej zatížit vrstvičkou štěrku. Celý koš pak pod vodou zatížíme kamenem.
Jak nechat lekníny přezimovat
Většina leknínů přezimuje v pořádku v jezírku. Pouze, pokud je nadmořská výška vyšší než 600 m n. m., nebo je jezírko příliš mělké a hrozí promrznutí, je lepší lekníny na zimu vyndat a i s košem přemístit např. do sklepa.
Další možností je pak menší nádrž vypustit, lekníny přikrýt dostatečným množstvím listí nebo chvojí a nechat přezimovat. Na jaře je pak potřeba nádrž vyčistit a znovu napustit vodou.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz