Libora

libora - Libora

Libora je jednoletá rostlina, která miluje slunce. Je také tolerantní k suchu, takže může být vhodnou volbou právě do vaší zahrady nebo květináče. Pro její pestrobarevné květy a nenáročnost si tuto rostlinu prostě musíte zamilovat.

Odborný název

Vědecký název rostliny, pod kterým ji můžete najít v různých botanických zahradách, je lantana.

Geografický původ

Libora pochází původem ze střední a jižní Ameriky. V tropických a subtropických pásech roste jako trvalá rostlina, v mírném pásmu pak jako jednoletá rostlina. Často je k vidění na okrajích lesů.

Popis a charakteristika

Libora produkuje květy, které mají tak trochu tropický vzhled. Rostou v různých barvách: žlutá, červená, růžová, purpurová a bílá. Intenzita barvy se může měnit s tím, jak libora roste. Listy jsou tmavě zelené a vytváří skvělý kontrast k pestrým květům. Vybírat si můžete z různých odrůd – libora je popínavá i vzpřímená rostlina, takže si vyberte podle svých potřeb. Libora kvete během léta až do podzimu – avšak nevydrží první mrazy.

Pěstování

Vzhledem k tomu, že v podmínkách České republiky roste libora jako jednoletá rostlina, vysaďte ji do zahrady, až pomine nebezpečí mrazu. Rostlinky si můžete předpěstovat ze semínka doma, ale neměl by být problém sehnat také již připravené sazeničky ve vašem zahradním centru.

Protože libora miluje slunce, vyberte jí takové místo, kde ho bude mít dostatek. Také ocení dobře propustnou půdu, aby po zalití nemusela stát ve vodě. Zavedená rostlina toleruje i sucho, avšak mladé rostliny často zalévejte. Zavedenou rostlinu stačí zalévat pouze jednou týdně.

Jinak je libora vcelku nenáročná květina – nevyžaduje hnojení. Někdy jí naopak hnojivo a příliš mnoho vody může uškodit. Poznáte to tak, že produkuje méně květin. Pro stimulaci růstu nových květin se vyplatí občas rostlinu prořezávat.

Použití

Libora se používá v zahradách, kde zahradníci chtějí přilákat motýly (nebo v tropických oblastech také kolibříky). Velmi dobrým důvodem, proč pěstovat liboru jsou samozřejmě také její krásné a zářivé barvy a snadné pěstování (mohou šťastně růst v téměř jakékoli půdě).

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE