Lobelka

Lobelka – Rod Loboelia obsahuje více než 400 druhů, včetně jednoletých i trvalých rostlin, vodních rostlin, a dokonce i keřů. Nejoblíbenějším druhem je Lobelia erinus. Tento druh je v tropických oblastech pěstován jako trvalka, avšak u nás, v České republice, je tento rod známý jako jednoletá rostlina. Lobelia cardinalis je druh, který je pěstován jako trvalka také u nás.

lobelka - Lobelka

Odborný název

Odborný název pro rod, který označuje lobelky, je lobelia. Pochází z čeledi Lobeliaceae.

Geografický původ

Původ rostliny je na jihovýchodě Kanady a na severovýchodě USA.

Popis a charakteristika

Lobelka vytváří tisíce drobných jemných květin v široké škále barev, včetně modré, fialové, bílé a červené. Lobelky kvetou od začátku léta do začátku podzimu.

Pěstování

Bez ohledu na typ lobelky, kterou pěstujete, je péče v podstatě stejná. Lobelky upřednostňují dobré odtokovou půdu, která ale udrží dostatek vlhkosti. Tolerují plné slunce i částečný stín, avšak v příliš horkém podnebí je vhodné jim poskytnout odpolední stín. Je poměrně složité pěstovat je ze semínka, proto si pořiďte předpěstovanou sazeničku ze zahradního centra.

Ven můžete lobelky přenést až poté, co pomine nebezpečí mrazu. Půdu můžete pozměnit kompostem, abyste zlepšili odvodnění. Jednotlivé rostliny rozmístěte asi 15 cm od sebe. Často je zalévejte, aby zůstaly vlhké na dotek, zvláště v horkém počasí.

Lobelky je vhodné prořezat poté, co dokončí své kvetení. To povzbudí kompaktní formu a mnohem bohatší kvetení v příští sezoně. Každé tři týdny přidávejte všestranné rostlinné hnojivo.

Použití

Lobelka je poměrně nízká květina, která se hodí do první řady květin v zahrádce, nebo do květináčů a závěsných košů.

Jeden z nejznámějších druhů Lobelia cardinalis dosahuje výšky 60 až 90 cm a vytváří hroty červených květin. Často se nachází v rybnících a mokřadech, proto je vhodné ji zasadit zejména do oblasti rybníků nebo kašny. Upřednostňuje vlhkou, kyselou půdu.

Lobelia siphilitica je další vytrvalý druh, který preferuje vlhké podmínky. Dorůstá výšky 60 až 90 cm s hroty modrých květin.

 

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE