Většinou můžeme na lopuch narazit na vlhkých říčních březích nebo u okraje lesa. Ale doporučit vám ho můžeme i na zahrádku. Lopuch větší neboli GOBO vás totiž překvapí svou chutí a zajímavými léčebnými účinky.
Jedlý šlechtěný lopuch? Ne, nevypůjčili jsme si utopické fantazie spisovatele ze stáje fan-fiction. Lopuch větší (Arctium lappa) se totiž opravdu zcela běžně vyskytuje na obědových talířích, a to v dalekém Japonsku. Odtud také jeho název GOBO. V Japonsku jde dokonce o velmi oblíbenou zeleninu, která je ceněná pro svou chuť, jednoduchost kulinářské úpravy i snadnou dostupnost.
Ne, nebudeme vám na talíř nakládat nálož zelených listů. Místo toho si společně zakousneme lopuchový kořen. Už se vám sbíhají sliny?
Proč si dát k večeři lopuch?
Uznáváme, první dojem není nic moc. Lopuchový kořen je štíhlý, tvarem podobný mrkvi, ovšem s hnědou slupkou a bílou dužinou. Chuťově se podobá pastináku nebo černému kořenu, a podobně rozmanité je i jeho kulinářské využití. Není divu, že ho Japonci přidávají do bohaté škály pokrmů. A to jak nasyrovo, tak v podobě prášku z usušeného a rozemletého kořene.
Lopuch větší vaši pomoc nepotřebuje
Jakmile ho jednou na své zahrádce vysadíte, jen těžko se ho zbavíte. S tím je už dopředu třeba počítat. GOBO si totiž velmi brzy najde svou optimální cestu a začne se šířit. Ale nemusíte se bát, můžete tomu snadno zabránit tím, že ho vysadíte na předem ohraničené záhony. Podobný postup se používá i pro bambusy nebo okrasné traviny. Okraje záhonu se zapustí do země a vyloží netkanou textilií nebo plastovými obrubníky, přes které kořeny neprorostou. Podobně se můžete chránit i před expanzí dalších rychle se rozrůstajících rostlin.
GOBO potřebuje hodně humusovitou půdu a dostatek dusíku. Semena lze vysít kdykoliv během roku, optimální doba je však časné jaro. Tak se můžete už na konci sezóny dočkat kořenů o síle tužky, v jejichž rozmanitém kuchyňském zpracování vám zhola nic nebrání. Stačí je vyrýt ze země, zbavit listů a zpracovat třeba jako mrkev.
Ani zima jim neublíží, ze zamrzlé půdy se však špatně dostávají. Vyryjte je předem, oklepte z nich hlínu a uložte bez listů do vlhkého sklepa. Vydrží tu bez potíží i 3 nebo 4 měsíce.
Gobo obsahuje spoustu vitamínů prospěšných pro vaše zdraví
Kořen lopuchu většího můžeme bez obav zařadit mezi superpotraviny. Obsahuje totiž třísloviny, silice, hořčiny, slizy, minerální látky, soli a zejména pak vlákninu inulin, která je tolik ceněna mezi diabetiky a odborníky na zdravou výživu.
Měli byste vědět: Inulin je vlastně přírodní forma polysacharidu, usnadňující diabetikům zvládnout nepříjemné glykemické obtíže. Kromě lopuchu ho najdeme třeba v kořenu čekanky.
Kořen GOBO se v Japonsku používá jako podpůrné léčivo při onemocněních trávicího traktu, ale také jako katalyzátor růstu vlasů nebo při kožních nemocech. Koneckonců lopuchová voda byla známá už našim babičkám a prababičkám.
Nejvíce účinných látek si zachovává zasyrova zpracovaný lopuch. Můžete ho jíst stejně jako zmiňovanou mrkev. Nastrouhejte si ho na chleba s máslem, přidejte do pomazánky nebo si ho zakousněte třeba k televizi. Budete překvapeni, jak dobře chutná.
Ale můžete ho i smažit, zapékat, marinovat, nebo z něj třeba dělat zeleninové chipsy. Stačí kořen lopuchu nakrájet na půl centimetru silné plátky a potřít směsí vašeho oblíbeného koření (třeba provensálských bylinek nebo grilovacího) smíchaného s několika kapkami oleje. Rozložte je do sušičky tak, aby se navzájem nedotýkaly a vysušte na střední stupeň asi po dobu tří hodin. Uvnitř musí zůstat ještě trochu vláčné. Můžete si je pak dopřát jako zdravou pochoutku třeba k televizi.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz