Magnólie (Magnolia officinalis) je nízký stromek, který produkuje nádherné květy. Kůra z této rostliny je používána v tradiční čínské medicíně již od roku 100. Používá se zde k podpoře těla a k léčbě mnohých onemocnění.
Léčebné účinky
Kůra magnólie byla používána k léčbě menstruačních křečí, bolesti břicha, nadýmání, nevolnosti a poruchy trávení. Kůra magnólie je také častou složkou léčiv používaných k léčbě kašle a astmatu. Interně se kůra používá při léčení břišní distenze, při ztrátě chuti k jídlu, gastroenteritidě, zvracení, průjmu, astmatu a kašli s akutním hlenem. Kůra a květní pupeny Magnolia officinalis byly použity k léčbě kašle, nachlazení a střevních problémů.
Účinné látky
Japonští vědci zjistili, že „honokiol“ a „magnolol“, dvě chemikálie, které se nacházejí v kůře magnólie, jsou až 1000krát účinnější než antioxidanty. Předpokládá se, že tyto dvě účinné sloučeniny přispívají k primárním účinkům rostlin, které působí proti stresu a kortizolu. Četné studie na zvířatech prokázaly, že honokiol působí při nižších dávkách jako antistresové činidlo. Magnolol, sloučenina izolovaná z kůry magnólie, má antialergickou a antiastmatickou aktivitu.
Hubnutí
Kůra této rostliny působí také jako zdroj kortizolu, hormonu potřebného ke snížení stresu. Kortizol byl také spojován s přírůstkem hmotnosti (zejména tukem v břišní oblasti), problémy s kontrolou cukru, problémy s pamětí a řadou dalších stresových onemocnění.
Úzkost
Ve studiích byl honokiol porovnáván s diazepamem (válium), dobře známým farmaceutickým anxiolytikem. Bylo zjištěno, že honokiol je pětkrát silnější než diazepam při snižování úzkosti bez vedlejších účinků diazepamu. Zatímco diazepam snižuje úzkost, vyvolává také svalovou relaxaci, což není účinek honokiolu. Zdá se, že honokiol nevyvolává fyzickou závislost, jako tomu je u diazepamu. Protože honokiol snižuje úzkost bez narušení motorické aktivity, předpokládá se, že mechanismus anxiolytického účinku honokiolu je alespoň částečně odlišný od mechanismu diazepamu.
Alzheimerova choroba
Magnólie má několik silných účinků na hladiny acetylcholinu v mozku a nabízí potenciální výhody pacientům s Alzheimerovou chorobou. Alzheimerova choroba je charakterizována nedostatečnými hladinami acetylcholinu, které jsou doprovázeny nárůstem amyloidového plaku v mozku a narušují normální fungování mozku. Dvě bifenolové sloučeniny, které se nacházejí v magnólii, honokiol a magnolol, zvyšují aktivitu cholinu acetyltransferázy, inhibují acetylcholinesterázu, podporují uvolňování acetylcholinu indukované draslíkem a projevují neurotrofické funkce. Cholin acetyltransferáza je enzym podílející se na buněčné syntéze acetylcholinu, jehož zvýšení může regulovat produkci acetylcholinu nutnou pro správnou funkci mozku. Acetylcholinesteráza je enzym, který rozkládá acetylcholin, jehož inhibice uchovává dostupný acetylcholin.
Astma
Magnolol podporuje přirozenou produkci adrenálních steroidů (kortikosteroidů), které potlačují zánět. Tento protizánětlivý účinek je odpovědný za zmírnění alergické zánětlivé reakce v případech astmatu. Zvýšení kortikosteroidů může být obavou pro ty, kteří chtějí užít magnólii jako produkt na snížení tělesné hmotnosti, avšak v patentovaném přípravku, který kombinuje bylinu s pheldodendronem, je tento účinek obrácen, což vede ke snížení kortikosteroidů a snížených chutí k jídlu vyvolaných kortizolem.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz